کارگاه آسیب شناسی فضای مجازی

۲۶ دی ۱۳۹۴ | ۱۰:۰۴ کد : ۹۷۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۱۵
کارگاه آسیب شناسی فضای مجازی به همت بسیج دانشجویی با همکاری اداره امور فرهنگی برگزار شد.

کارگاه آسیب شناسی فضای مجازی به همت بسیج دانشجویی با همکاری اداره امور فرهنگی برگزار شد.

مهندس روح الله مومن نسب در اولین جلسۀ این کارگاه به بررسی اولیۀ فضای مجازی و آمارهایی در خصوص میزان دسترسی کشورهای مختلف به شبکۀ اینترنت، پیوست فرهنگی اقلام وارداتی و پیشرفت های کشورهای مختلف از ابتدای ورود اینترنت به کشورشان تاکنون پرداخت.

وی در ادامه افزود: نکتۀ قابل توجه، تعریف پیشرفت است که با توجه به کاربرد داخلی وسیله تشریح می شود. بدین لحاظ کشور کره به دلیل داخلی کردن امکانات اینترنت و صدور آن به کشورهای دیگر در رتبه های اول پیشرفت قرار می گیرد و ایران به دلیل صرفاً مصرف کننده بودن در رتبه های آخر طبقه بندی می شود.

مومن نسب در جلسه های دوم و سوم سلسله کارگاه های فضای مجازی، در تکمیل مباحث جلسۀ اول به ساحت های حاکمیت در فضای مجازی و مقایسۀ آن با فضای حقیقی پرداخت که خلاصه آن به شرح زیر است:

فضای حقیقی

زندگی اول

فضای مجازی

زندگی دوم

اقتصادی

تجارت الکترونیک

فناوری و تکنولوژی

فناوری اطلاعات و ارتباطات

فرهنگی اجتماعی

فرهنگ مجازی

آموزشی

آموزش مجازی

سرگرمی

سرگرمی های الکترونیک

سلامت

سلامت مجازی

سیاست خارجی

دیپلماسی عمومی

امنیتی

امنیت اطلاعات

 

وی با تبیین تفاوت فناوری و محصول، اصل فناوری را تایید و بیان کرد: این محصولات فناوری است که می تواند مورد استفاده سوء و نادرست قرار گیرد.

مومن نسب نتایج حاصل از شبکه های اجتماعی را به نوعی منتج به سکولاریسم دانست که دارای سه مشخصه است:

  1.  فردگرایی: نوعی غارنشینی مدرن که افراد تنها مشغول به فعالیت در فضای مجازی هستند.
  2. لذت گرایی: افراد با راحت طلبی و محدود کردن فعالیت به فضاهای مجازی به نوعی مبتلا به عارضۀ «تنبلی در جهاد و فعالیت» و حتی «تنبلی در اندیشیدن» می شوند.
  3.  سودگرایی: با این استدلال که هر جا افراد بیشتری باشند نفع بیشتری برای حضور و فعالیت وجود دارد بدون توجه به اصل صحیح بودن ماهیت این گونه فعالیت ها.

 


نظر شما :