بزرگداشت 17 ربیع الاول

۲۶ دی ۱۳۹۴ | ۰۹:۱۵ کد : ۹۷۴ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۹۲
هیئت فاطمیون پردیس به مناسبت 17 ربیع الاول جشنی برگزار کرد.

هیئت فاطمیون پردیس به مناسبت 17 ربیع الاول جشنی برگزار کرد.

 دکتر فاضله میرغفوریان، معاون دانشجویی و فرهنگی، سخنران این مراسم، در باب وحدت به ایراد مطلبی پرداخت و گفت: هدف اصلی قرآن، عدم تفرق و دوری از مناظره و درگیری است. هدف بعثت نبی هم با توجه به اشتراک در توحید، تعامل سازنده با سایر شرایع بوده است.

وی در ادامه افزود: پیامبر در دوران حیات خویش برای کنار گذاشتن تفرق ها و ایجاد وحدت تلاش داشتند و نظام برتری را بر پایۀ آموختن تعالیم قرآن و حول محور قرآن قرار دادند نه برتری عرب بر عجم، سیاه بر سفید و... . حضرت علی (علیه السلام) نیز در این رابطه فرموده اند: از پراکندگی و تفرق بپرهیزید که انسان دورافتاده از جماعت، طعمۀ شیطان است، همانطور که گوسفند جدا شده از گله، طعمه گرگ؛ إِیَّاکُمْ وَ الْفُرْقَةَ فَإِنَّ الشَّاذَّ مِنَ النَّاسِ لِلشَّیْطَانِ کَمَا أَنَّ الشَّاذَّ مِنَ الْغَنَمِ لِلذِّئْبِ .

 دکتر میرغفوریان در ادامه ضمن اشاره به حدیث مولای متقین که فرمودند: هر کس شعار تفرقه سر داد، او را بکشید حتی اگر زیر عمامۀ من باشد(حتی اگر من باشم) گفت: به همین دلیل اصلاح گران بیدار در طول تاریخ سعی بر ایجاد اتحاد داشتند و از جمله حضرت امام خمینی (ره) اقامۀ نماز جماعت همراه با اهل تسنن بدون نیاز به اعاده را با هدف ایجاد اتحاد صحیح دانستند. پس از ایشان نیز شعار وحدت توسط رهبر انقلاب، عمومی شد. زیرا تنها افرادی که از تفرقه سود می برند استعمارگران تاریخ هستند که برای خود اتحادیه ای با وجه یکسان زبان و... تشکیل می دهند و هر روز به وحدت بیشتری می رسند و برای ایجاد تفرقه در جوامع دیگر برابر اتحاد خود بیشترین تلاش را انجام می دهند. امروز برای جلوگیری از توطئه در برابر اسلام باید هر شیعه یک دوست صمیمی سنی داشته باشد. امروز بحث وحدت شیعه و سنی نیست، امروز بحث صمیمیت شیعه و سنی است. آحاد امت اسلامی باید دست در دست هم بگذارند و این خطاب به همۀ مسلمین در سراسر جهان است.


نظر شما :