نظام علمی مدنظر آیت الله مهدوی کنی(ره): تلفیق علوم انسانی با اصول تربیتی و اخلاقی بود

۲۳ آذر ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۸ کد : ۹۲۵ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۷۵
در همایش تخصصی الگوی نوین دانشگاه اسلامی در اندیشه آیت الله مهدوی کنی(ره)، یکی از اهداف کلان ایشان طراحی، اجرا و اشاعۀ الگوی نوین دانشگاه اسلامی عنوان شد.

در همایش تخصصی الگوی نوین دانشگاه اسلامی در اندیشه آیت الله مهدوی کنی(ره)، یکی از اهداف کلان ایشان طراحی، اجرا و اشاعۀ الگوی نوین دانشگاه اسلامی عنوان شد.

دکتر صدیقه مهدوی کنی دبیر علمی این همایش در جمع علما، فضلا و اندیشمندان دانشگاهی گفت: آیت الله مهدوی کنی(ره) از میان مناصب کشوری و سیاسی، حوزۀ علم را برگزیدند تا به تربیت اندیشمندان متدین بپردازند و مهم ترین نمود فعالیت های ایشان تاسیس دانشگاه امام صادق(علیه السلام) بود تا بستر سبکی جدید در علم آموزی فراهم شود و با جذب شاگردان شایسته، محملی برای تربیت اندیشمندان مسلمان امروز جامعه باشد.

دبیر علمی همایش با اشاره به پیام رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی ایران مبنی بر گام نهادن دانشگاه امام صادق(علیه السلام) در جهت نیل به مرجعیت علمی افزود: آیت الله مهدوی کنی(ره) سند چشم انداز دانشگاه را طوری طراحی کردند تا در گام اول پیوندی با حوزه های علمیه ایجاد نماید و در نتیجه تحولی در حوزه آموزش عالی صورت پذیرد و در گام بعدی دانشگاهی مرجع پدید آید و برای سایر موسسات آموزشی الگو قرار گیرد. 

دکتر صدیقه مهدوی کنی با اشاره به گام برداشته شده در این دانشگاه در جهت ترویج و تلفیق علوم انسانی با علوم اسلامی، خواستار ورود این موضوع در برنامه های  آموزشی  نظام عالی علمی کشور شد.

وی در ادامه به روند اجرایی همایش اشاره کرد و با بیان عناوین مقاله های دریافت شده در سه محور بررسی دیدگاه های آیت الله مهدوی کنی(ره) در ورود، فرایند و خروجی دانشگاه گفت: تلاش کردیم تبیین اندیشه های این عالم مجاهد، توسط افرادی که بیشتر با اندیشه های ایشان آشنا بودند صورت گیرد تا به صورت ملموس و عینی بتوان به اشاعۀ الگوهای ایشان در زمینۀ دانشگاه اسلامی بپردازیم.

در ادامه، دکتر عادل پیغامی، معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق(علیه السلام) به ارائۀ مختصاتی از اندیشۀ حضرت آیت الله مهدوی کنی(ره) در باب علوم انسانی و دانشگاه اسلامی پرداخت.

دکتر پیغامی با نزدیک دانستن اندیشه های آن استاد اخلاق به آموزه های اسلام و امام خمینی(ره) گفت: الگوی فکری ایشان تحول در اندیشه های انسانی بود که این بالاتر از مولفه های تولید علوم اسلامی در دانشگاه اسلامی است.

وی با اشاره به نگاه آن بزرگوار به تحکیم پایه های اولیۀ آموزش افزود: طبق نظر ایشان اگر تولید علم واقعی براساس تلفیق نیازهای جامعه و اسلام توسط انسان متدین انجام شود می توان به تاثیرگذاری این علم یقین داشت.

دکتر سعید مهدوی کنی، رییس دانشگاه امام صادق(علیه اسلام) سخنران بعدی این مراسم بود.

رییس دانشگاه امام صادق(علیه اسلام) به کارویژه های دانشگاه اسلامی مرجع در تولید علوم انسانی پرداخت و حضرت آیت الله مهدوی کنی(ره) را پیشگام طراحی و پیاده سازی ایدۀ تولید علوم انسانی پس از انقلاب دانست.

وی گفت: براساس دیدگاه آن عالم ربانی باید از تلاقی یافته های علم مدرن و سکولار با متون دینی و پرسش های حاصل از این تلاقی غفلت نورزید و به نحوی روشمند از این برخورد استقبال کرد.

دکتر سعید مهدوی کنی در ادامه افزود: رییس فقید دانشگاه امام صادق(علیه السلام) با تاسیس نهادی علمی، دست به کار تطبیق و پیاده سازی آن در قالب برنامۀ آموزشی ـ پژوهشی مدون زد.

وی، منحصر بفرد بودن دانشگاه امام صادق(علیه السلام) در مسیر تولید علوم انسانی اسلامی را حاصل نگاه ویژۀ ایشان به ساختار، برنامه ریزی درسی و معلم و متعلم به عنوان اصلی ترین مولفه های هویت بخش این دانشگاه دانست.    

رییس دانشگاه امام صادق(علیه السلام) به مهم ترین شاخصه های این نگاه یعنی برنامه ریزی تلفیقی با رویکردی میان رشته ای، پیوند عملی حوزه و دانشگاه، تقدم تعلیم و تزکیه دینی بر تولید علم، جریان سازی علمی و برگزیدن و تربیت هدفمند نیروی انسانی اشاره کرد.

آخرین مقاله توسط دکتر فاطمه سلیمانی عضو هیئت علمی پردیس خواهران این دانشگاه با عنوان راهبردهای آیت الله مهدوی کنی(ره) در تحقق رسالت دانشگاه امام صادق(علیه السلام) ارائه شد.

عضو هیئت علمی پردیس، آموزش نظری اخلاق، اهتمام به اخلاق عملی و ترویج ادب علمی را از  راهبردهای آیت الله مهدوی کنی(ره) در حوزۀ الگوی نوین دانشگاه اسلامی دانست.

وی گفت: آیت الله مهدوی کنی(ره) با محوریت بخشیدن به موضوع های تلفیقی در حوزۀ آموزش و پژوهش و ایجاد جذابیت و توانمندی برای گسترش رویکرد مثبت به مطالعه و تولید دانش، توانست بستر مناسبی را برای تعامل علوم جدید و معارف اسلامی فراهم سازد.

در حاشیه این همایش، نمایشگاهی از کتاب های کاربردی برگزار شد که مورد استقبال شرکت کنندگان در این همایش قرار گرفت.

 

 

          

 

 

 

 

        

                  

 

 

 

 

 

 

 

            

 

          

 

 

 

 

 

                               

 

 

 

 

 

 

 

             

 

 

 

 

 

 

 

                                                           


نظر شما :