دومین مرحلۀ مسابقۀ کتابخوانی سیرۀ رضوی برگزار شد

۰۳ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۰۴ کد : ۸۸۵ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۰۵
دومین مرحلۀ مسابقۀ کتابخوانی سیرۀ رضوی برگزار شد

 مرحلۀ دوم مسابقۀ کتابخوانی سیرۀ رضوی با محوریت فرهنگ معاشرت در خانواده بر پایۀ قرآن و سیرۀ رضوی که بر اساس تفاهم نامه همکاری بین پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(علیه السلام) و بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(علیه اسلام) منعقد شده است برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پردیس، مرحلۀ دوم مسابقۀ کتابخوانی سیرۀ رضوی با داوری استادان این حوزه، فائزه عظیم زاده اردبیلی، مهدیه مهدوی و نیکو دیالمه به صورت تحلیلی و پرسخ و پاسخی برگزار شد.

عظیم زاده اردبیلی ضمن قدردانی از حضور پرشور دانشجویان و ابراز علاقه به مسابقه های مذهبی گفت: بحث خانواده و تحکیم آن در آموزه های دینی اسلام جایگاه ویژه ای دارد.

عضو هیئت علمی پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(علیه السلام) برای درک عمیق تر، دانشجویان را به مراجعه به کتاب های عفاف و حجاب و خانواده پژوهی از مجموعه انتشارات پردیس فر اخواند و افزود: در آموزه های دینی به حفظ اصل شرافت و کرامت انسانی و حرمت یکدیگر تاکید فراوان شده است.

معاون پژوهشی پردیس با اشاره به پژوهش هایی که در بیمارستان بقیۀ الله بر روی روایت های امام هشتم(علیه السلام) از دیدگاه عصب شناسی انجام می شود  عنوان کرد:  امروزه تاثیر نگاه بر اختلال های عصبی بشر با استفاده از امکانات پزشکی قابل سنجش است. رجوع به نگاه عالمانۀ امام رئوف، حضرت رضا(علیه السلام)، دربارۀ مقولۀ عفاف بسیار راهگشاست.

در ادامه، مهدیه مهدوی، با اشاره به شرایط زمان خلافت امام رضا(علیه السلام) گفت: شرایط آن امام همام، جمعی از شرایط امامان پیشین است. با وجود خلفای زمان، پاسداشت ولایت بسیار سنگین بود. ایشان براساس اصل بنیان و نظام توحیدی حرکت می کردند و به همین دلیل مورد ظلم و جفای خلفا قرار می گرفتند.

وی در ادامه با اشاره با شروع ماه محرم الحرام، به فرمایش امام رضا(علیه السلام) دربارۀ امام حسین (علیه السلام) پرداخت و گفت: امام رضا(علیه السلام) می فرمایند: ماه محرم از ماه های حرام است که در عهد جاهلیت نیز جایگاه ویژه ای داشت اما امویان و خلفای جور، ارزش این ماه را زیر پا گذاشتند و امام و فرزندانشان را به شهادت رساندند، هیچ غفرانی برای این خاندان نیست.

عضو هیئت علمی پردیس در ادامه، ضمن ابراز شادمانی از برگزاری چنین محفلی، به سخن خداوند اشاره کرد که هر کس با همان چیزی که دوست دارد محشور می شود و برای تبیین و اشاعۀ معارف اهل بیت(علیهم السلام) خاصه الگوبرداری از سیره و زندگی امام رضا(علیه السلام) خواستار برگزاری این مسابقه به صورت بین دانشگاهی شد.

شایان ذکر است در این مرحله، گروه های سه نفره متشکل از دانشجویان پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(علیه السلام) با شور و مشورت یکدیگر به سه سوال داوران در خصوص سیرۀ امام رضا(علیه السلام) نسبت به احترام به دیگران و نحوۀ معاشرت پاسخ دادند و گروه دوم حائز رتبۀ اول، گروه سوم رتبۀ دوم و گروه اول حائز رتبۀ سوم شدند.

به نفرات اول، کمک هزینۀ سفر به مشهد مقدس به مبلغ 300 هزار تومان و به شش نفر دیگر هدایای نقدی به مبلغ 50 هزار تومان اهدا شد.

گروه اول شامل زینب بزرگی، محدثه تقی زاده و مریم محمدی، گروه دوم حنانه کافتری، فاطمه حمیدوند و زینب کیانی و گروه سوم متشکل از زهرا انصاری، زهرا زعفرانی و فاطمه وکیلی بودند.

 مرحلۀ اول مسابقه که به صورت تستی ـ تشریحی بود 11 مهر برگزار شد.

       

       

 

 

 


نظر شما :