سالروز ازدواج حضرت علی (علیه السلام) و حضرت زهرا (سلام الله علیها) مبارک باد

۰۱ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۴:۴۹ کد : ۸۳۸ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۴۸۹
سالروز ازدواج حضرت علی (علیه السلام) و حضرت زهرا (سلام الله علیها) مبارک باد

اول ذیحجه، سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) و حضرت علی(علیه‌السلام) به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است. ازدواج حضرت علی(علیه‌السلام) با حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) به فرمان خداوند، از امتیازاتی است که رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) بر آن مباهات می‌کرد. در این پیوند پرمیمنت، فرشتگان آسمان در سرور و شادمانی و بهشتیان به زینت و زیور آراسته شده بودند.  

فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) دختر پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله) و از دوشیزگان ممتاز عصر خویش بود. پدر و مادرش از اصیل‌ترین و شریف‌ترین خانواده‌های قریش بودند. از حیث جمال ظاهری و کمالات معنوی و اخلاقی از پدر و مادر شریفش ارث می‌برد و به عالی ترین کمالات انسانی آراسته بود.

 تمام دوران زندگی و ازدواج حضرت علی(علیه‌السلام) و حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) الگویی است برای کسانی که می خواهند در دنیا و آخرت سعادتمند شوند.

در اینجا تنها به گوشه ای از این الگوهای اخلاقی و تربیتی اشاره می کنیم:

  1. الگوی عفاف و پاکدامنی

روزی مرد نابینایی، پس از اجازه، به خانه فاطمه(سلام‌الله‌علیها) آمد، پیامبر(صلی الله علیه و آله) در آنجا حاضر بود، فاطمه(سلام‌الله‌علیها) خود را از آن نابینا پوشانید و از او فاصله گرفت، پیامبر(صلی الله علیه و آله) به او فرمود: چرا از مرد نابینا فاصله گرفتی، با این که او تو را نمی‏بیند؟ فاطمه(سلام‌الله‌علیها) پاسخ داد: او اگر مرا نمی‏بیند من که او را می‏بینم، وانگهی او بوی مرا استشمام می‏کند. رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به نشانه تصدیق گفتار فاطمه(سلام‌الله‌علیها) ، خطاب به او فرمود: «أَشْهَدُ اَنّکِ بَضْعَةٌ مِنّی؛ گواهی می‏دهم که تو پاره تن من هستی.»

  1. کفو و همتا بودن

اگر مسئلۀ همتایی نبود، بدون تردید دختران زیبایی در مدینه بودند که از ازدواج با حضرت علی(علیه‌السلام) خرسند می‌شدند. اما او حتی از آنان خواستگاری هم نکرد و برای حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) نیز خواستگاران فراوانی بودند امّا حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) و پیامبر(صلی الله علیه و آله) به این وصلت‌ها راضی نشدند تنها حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) و روح والای او بود که زیبایی‌ها و شکوه معنوی حضرت علی‌(علیه‌السلام) را درک می‌کرد. در این مورد پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند: اگر خدا علی را نمی‌‌آفرید برای فاطمه کفو و همتایی وجود نداشت.   

  1. تقسیم کار

علی(علیه‌السلام) و زهرا(سلام‌الله‌علیها) نزد رسول خدا(صلی الله علیه و آله) آمدند و از ایشان خواستند تا کارها را میان آنها تقسیم کند و حدود مسئولیت هر یک را معین سازد. پیامبر(صلی الله علیه و آله) با درایت ویژه خود و بر اساس آموزه‌های الهی در تقسیم بندی بسیار زیبایی، کارهای درون خانه را به حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) و کارهای بیرون خانه را به داماد شایسته خویش سپرد. امام صادق(علیه‌السلام) فرموده است: علی(علیه‌السلام) هیزم و آب خانه را فراهم می‌آورد و خانه را رفت و روب می‌کرد. حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) نیز آسیاب‌ می‌کرد و با خمیر، نان می‌پخت.

  1. همسرداری

در آن روزهای پرآشوب پا گرفتن اسلام که هر از چند گاهی، شعله‌های جنگ برافروخته می‌شد، علی(علیه‌السلام) هم چون شیر از حریم رسالت و اسلام پاسداری می‌کرد. در بازگشت به خانه نیز تنها نوازش‌ها و دل‌گرمی‌های همسر مهربان و دلسوزش بود که خستگی را از بدن خسته و مجروح او بیرون می‌ساخت. تنها مایه‌ی امید او در این شرایط، زهرا(سلام‌الله‌علیها) بود تا بر زخم‌های جسمی و روحی علی(علیه‌السلام) مرهمی بنهد. او هم چنان که لباس‌های خونین علی(علیه‌السلام) را می‌شست، گرد و غبار خستگی را از چهرۀ شوهرش می‌زدود. به همین دلیل، علی(علیه‌السلام) می‌فرمود: چون به خانه می‌آمدم و به زهرا می‌نگریستم، همۀ غم و غصه‌هایم زدوده می‌شد.

  1. پرورش فرزندان

حسن و حسین، زینب، ام کلثوم (علیهم السلام)، گل‌های وجود زندگی علی و زهرا (علیهما السلام) بودند.آنان چنان پرورش یافتند که هر کدام، آموزگار جاودان انسان‌ها شدند و این ممکن نبود مگر با همکاری، همیاری و هم فکری این دو همسر گران قدر. حسن(علیه‌السلام) و حسین(علیه‌السلام)، پس از پدر، مسئولیت امامت امت را بر عهده گرفتند. زینب و کلثوم نیز پیام ناب اسلام و تشیع را در اوج ظلمت‌ها به گوش خفتگان جامعه رساندند. بدین گونه هر صفحه‌ای از زندگی آنان، سرفصل نوینی را در اسلام گشود و این در پرتو پرورشی بود که از پدر و مادر خویش آموخته بودند.

  1.  سبک بودن مهریه

بهترین مرد و بهترین زن جهان با هم پیوند زناشویی بستند، در حالی که بیشترین بهایی که برای مهریه زهرا گفته شده، 500 درهم است. آری، اسلام محمدی(صلی الله علیه و آله) نه تنها مهر فراوان را نشانۀ ارزش و بزرگی زن نمی‌داند، بلکه بر عکس، فراوانی مهر را نشانۀ شومی یک زن می‌شمارد.

  1. جهیزیه به اندازۀ نیاز

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) برای عروسی دخترش ـ که عصمت کبرای الهی و سرور زنان دو جهان است ـ از محل فروش یک سوم بهای زره علی(علیه‌السلام) جهیزیه‌ای بسیار ساده و آبرومند فراهم آورد، به گونه‌ای که شگفتی همگان را برانگیخت. پیامبر(صلی الله علیه و آله) با شوهر دادن دختر خویش و چگونگی این پیوند می‌خواست فرهنگ و سنتی نوین در اندازد و بر روی همه اندیشه‌های غلط مادی، خط بطلان بکشد.

  1. جشن عروسی و دوری از گناه

علی(علیه‌السلام) و زهرا(سلام‌الله‌علیها) در مسجد ـ خانۀ خدا ـ با شنیدن خطبه پیامبر بزرگ اسلام(صلی الله علیه و آله) ، زندگی مشترک خود را آغاز کردند. در این مراسم، فرشتگان فوج فوج وارد مسجد می‌شدند و به یکدیگر تبریک و تهنیت می‌گفتند.  

  1. سادگی با خوشحالی منافات ندارد

جابر می‌گوید: ما در عروسی علی(علیه‌السلام) و فاطمه(سلام‌الله‌علیها) ـ که خداوند از هر دو خشنود باشد ـ حاضر بودیم و هیچ عروسی بهتر از آن عروسی ندیدیم.

  1. بی تکلفی

پیامبر چون از تمایل علی(علیه السلام) برای بردن همسرش به خانه برای آغاز زندگی مشترک آگاه شد، به او فرمود: امشب یا فردا شب، فاطمه را به خانه‌ات می‌فرستم و ترتیب کارها را خواهم داد. بدین ترتیب، همه این کارها در یک شبانه روز به سامان رسید و علی(علیه‌السلام) و فاطمه(سلام‌الله‌علیها) زندگی مشترک خود را آغاز کردند.

این مسائل تنها گوشه ای بود از الگوهای زندگی امام علی و حضرت زهرا (علیهما السلام) که انشاءالله درسی باشد برای همه ما.

 

 


نظر شما :