برگزاری نشست تخصصی ارائه درسنامه «نحو با رویکرد به معنا

۲۶ بهمن ۱۳۹۳ | ۰۸:۴۶ کد : ۶۶۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۲۹
دفتر مطالعات و تحقیقات علمی حوزه معاونت پژوهشی و فنآوری دانشگاه امام صادقعلیه‌السلام پردیس خواهران اقدام به برگزاری نشست تخصصی ارائه درسنامه «نحو با رویکرد به معنا » توسط دکتر فاطمه ملایم در تاریخ 93/11/18نمود.

درسنامه «نحو با رویکرد به معنا» با هدف آموزش نظام مند و منسجم فهم و ترجمه متون قرآنی و اسلامی به سایر دانشجویان غیر رشته زبان عربی (حقوق، فلسفه، علوم تربیتی و فقه و حقوق اسلامی) در حوزه معاونت پژوهشی و فناوری پردیس خواهران دانشگاه امام صادق (ع)، با مدیریت دکتر فاطمه ملایم- عضو هیات علمی و استادیار بخش زبان عربی پردیس خواهران - با نظارت دکتر عبدالرسول کشفی -  دانشیار دانشگاه تهران به رشته تحریر درآمده است. طرح مذکور در جلسه شورای پژوهشی مورخ 1391 به تصویب رسید و در زمستان سال 1393 پایان یافت. لذا نشستی علمی تخصصی برای ارائه گزارش مولف و  دریافت پیشنهادات صاحبنظران برای درسنامه مذکور برگزار شد .

در این نشست تخصصی که اعضای هیات علمی پردیس، اساتید و محققان زبان عربی  از سایر دانشگاه ها و مراکز علمی آموزشی حضور داشتند، دکتر ملایم به چالش ها و مشکلات آموزش نحو به دانشجویان در مقطع کارشناسی رشته های غیر عربی پرداخت و به ضرورت بازنگری برنامه، سرفصل، محتوا و روشهای آموزش نحو برای دستیابی به الگوی آموزشی مناسب پرداخت. وی در ادامه گفت: آموزش نحو همواره به عنوان مقدمه ای برای فهم و تفسیر متون دینی و عقیدتی مورد توجه دانشگاه ها ی اسلامی و از سرفصل های درسی مورد نظر دربسیاری از رشته های علوم انسانی بوده است اما به نظر می رسد آموزش این مادّه درسی در بسیاری از مراکز علمی و دانشگاهی به گونه ای ارائه می شود که انباشتی از مباحث نحوی در ذهن دانشجویان ایجاد می شود که اغلب قادر به کشف ارتباط بین این آموزه ها واستفاده از آن برای فهم ودرک معنای متون نیستند.

در خاتمه این نشست، متخصصان حاضر، نقطه نظرات خود را بیان نمودند و در انتها مدیر و ناظر طرح به پاسخگویی پرداخت.


 

 


نظر شما :