مراسم معنوی و پرفیض عزاداری آخر ماه صفر با حضور دلدادگان و عزاداران اهل بیت(ع) برگزار شد

۲۲ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۴:۴۸ کد : ۴۷۵۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۵۷

مراسم معنوی و پرفیض عزاداری آخر ماه صفر با حضور پرشور عاشقان و دلدادگان اهل بیت (ع) در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۱ و ۲۲ شهریورماه ۱۴۰۲ در پردیس خواهران برگزار شد.

 سخنرانان این مراسم معنوی دکتر طاهره محسنی و دکتر نیکو دیالمه از اعضای هیأت علمی پردیس خواهران بودند. دکتر محسنی در این مراسم در آستانه رحلت جانسور پیامبر اکرم (ص) به روایتی از ایشان درباب ویژگی‌های مومن شامل داشتن چهره منبسط، زبان نرم، قلب رحیم و دست بخشنده و همچنین ویژگی‌های انسان عاقل اشاره نمود و در همین راستا آخرین وصیت پیامبر(ص) را تبیین نمود.

وی در ادامه به کلام امام حسن مجتبی (ع) اشاره کرد و افزود: سخت‌ترین موضوع در عالم امر خداوند است. همچنین از قول امام رضا(ع) خاطرنشان کرد: کاری خوب است که سه ویژگی داشته باشد و آن این است که زود انجام شود در این صورت کار گوارا می‌شود. کوچک شمرده شود؛ خدا آن را بزرگ می‌کند. پنهان داشته شود؛ خداوند آن را کامل می‌کند.

سپس دکتر دیالمه به آیاتی از قرآن کریم اشاره نمود و افزود: برخی از این آیات به آینده بشریت اشاره می‌کند و شناسایی این آیات به ویژه در ایام آخر ماه صفر که بشریت در سوگ نبوت و امامت عزادار است، لازم و ضروری است. شناختن این آیات نقش آینده‌پژوهی و آینده انگاری را دارد و نشان‌دهنده این است که در آینده چه اتفاقی می‌افتد.

وی در ادامه به مفهوم آیات 51 تا 55 سوره حج اشاره کرد و تصریح نمود: هر زمانی پیامبر اکرم(ص) شروع به کار کردن و هدفگذاری و تبلیغ دین و آشکارسازی حق و باطل نمودند، شیطان شروع به اخلال‌گری کرد.  این خبر قطعی الهی است که هر زمانی هر معصومی تصمیم گرفت در مسیر آگاه‌سازی بشریت و هدایت انسان‌ها برنامه‌ریزی کند، شیطان دست به کار شد و دست به اغواگری و اخلال‌گری زد. یکی از جنبه فضا‌سازی و از جهت عملی و تحریک شهوت و مظاهر دنیا برای اینکه افراد به گناه آلوده شوند تا به سمت دنیاگرایی بروند و در وجه دیگر القای شیطان در به وجود آوردن شبهات، وسوسه‌ها، سوال‌ها و تردیدهای ذهنی و شناختی. درست مانند شرایط فعلی جامعه که عصر جنگ شناختی است و مفسرین در همین راستا می‌گویند این آیات قابل تعمیم است؛ هر انسان صالح و مومنی که برای نشر حقایق تلاش می‌کند شیطان ورود می‌کند اما واقعیت این است که خداوند القای شیطان را از بین می‌برد و نهایت کار با شیطان نیست بنای عالم بر این است و قرآن وعده واقعی می‌دهد؛ پس نباید خیلی از شرایط نگران باشیم. خداوند می‌خواهد القای شیطان را زمینه و واسطه آزمایش انسان‌های سست ایمان و منافق قرار دهد تا نفاق آشکار شود. خداوند متعال شرایطی را ایجاد می‌کند تا مومنان واقعی شناخته شوند و جبهه کفر و نفاق آشکار شود.

 در ادامه  برنامه نیز گزارشی از گروه اعزامی سفیرات الحسین (ع) از  پردیس خواهران در اربعین ۱۴۰۲ توسط بخش‌های عربی و انگلیسی ارائه گردید و کلیپی از فعالیت‌های اساتید و دانشجویان پردیس خواهران و تعاملات و مصاحبه‌های آنان با مسلمانان کشورهای اسلامی و همچنین‌ با شبکه‌های صدا و سیما به نمایش درآمد.

 در پایان، مجلس با نوای دلنشین مداح و ذاکر اهل بیت مزین شد و عزاداران و دلدادگان اهل بیت(ع) نماز جماعت ظهر و عصر را اقامه نمودند.


نظر شما :