روش‌شناسی ملاصدرا در طرح مباحث الهیاتی

۱۶ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۰:۲۹ کد : ۴۶۷۰ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۹۳

سخنرانی علمی- دانشجویی گروه فلسفه و کلام اسلامی به‌مناسبت بزرگداشت حکیم ملاصدرا با موضوع «روش‌شناسی ملاصدرا در طرح مباحث الهیاتی» در روز چهارشنبه 3 خرداد برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر فاطمه صادق‌زاده قمصری، دانشیار دانشگاه امام صادق(ع)، به صورت اجمالی به اهمیت شناخت اندیشه‌های ملاصدرا به لحاظ پویایی فلسفه و نوآوری‌هایش پرداخت و آشنایی دانشجویان با روش ابداعی ملاصدرا در طرح مباحث اعتقادی را از جمله اهداف برگزاری این نشست دانست.

از نگاه دکتر صادق‌زاده، روش ملاصدرا در تاسیس نظام الهیاتی دارای دو مرحله سلبی و ایجابی است، به طوریکه وی ابتدا نظام‌های اعتقادی حکمت ستیزان، متکلمان، پیروان حکمت بحثی، عارفان و گروه عوام را رد می‌کند سپس اصول و مبانی خود در طراحی نظام الهیاتی را ارائه می‌دهد.

عضو هیأت علمی پردیس خواهران در ادامه خاطرنشان کرد: تا پیش از ملاصدرا دو طریق حکمت و عرفان کاملا از یکدیگر مستقل بودند و کلام نیز به تبیین حقایق اسلامی می‌پرداخت، ملاصدرا دو طریق حکمت (مشاء و اشراق) و عرفان را با معارف قرآنی تلفیق نمود. از نظر وی، ایمان حقیقی به معارف الهی از طریق براهین یقینی و کشفی حاصل می‌شود، صلاحیت قلب، اندیشه‌ورزی و توجه به قرآن و حدیث برای تحصیل معرفت به خدا، صفات، افعال او و غیره لازم است.

شایان ذکر است در خلال برنامه، دانشجویان با طرح پرسش‌هایی پیرامون توضیحات دکتر صادق‌زاده و مقاله وی در این زمینه، در بحث حاضر مشارکت نموده و از نکات تکمیلی طرح شده توسط اساتید بهره‌مند شدند.


نظر شما :