بررسی مباحث ویژه مدیریت آموزشی در هزاره سوم

۲۷ دی ۱۴۰۱ | ۱۰:۳۲ کد : ۴۴۴۰ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۶۸

سخنرانی علمی گروه معارف اسلامی و علوم تربیتی با موضوع «مباحث ویژه مدیریت آموزشی در هزاره سوم » در روز چهارشنبه 7 دی­‌ماه در بستر فضای مجازی برگزار شد. در این برنامه دکتر حسین ­خنیفر، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، ضمن تبیین ویژگی­‌های عصر هزاره سوم اعم از غیر قابل پیش­بینی بودن، پیچیدگی و آشوب و مهارتی شدن علم، ویژگی‌­های رهبر آموزشی و مدیر را در این عصر بررسی کرد.

از جمله ویژگی­‌های رهبر آموزشی در هزاره سوم می­‌توان به ایجاد تعدد در راه‌­های جدید، حذف روش‌های قبلی و دادن جسارت به زیردستان برای بروز خلاقیت اشاره کرد. دکتر خنیفر همچنین مدیر را در عصر هزاره سوم فردی معرفی کرد که مجهز به مهارت‌­های متفاوت باشد. مدیر در این دوران باید خلاق، اهل ­مطالعه، دارای مهارت حل ­مسأله و قاطعیت باشد.

وی در ادامه شناخت ویژگی‌­های یادگیرنده در عصر هزاره سوم را ضروری دانست و از اهم ویژگی‌­های یادگیرنده در این دوران به کنشگر، فعال و پرسشگر بودن اشاره کرد. دکتر خنیفر یادگیرنده را در این عصر یک دو زیست در فضای واقعی و فضای وحشی مجازی توصیف نمود. وی تأکید کرد باید برای آینده یک سناریو با افق 10 تا 30 ساله نوشت و نباید غافل شد که آینده هر جامعه‌­ای در مدارس ابتدایی آن قابل مشاهده است.


( ۱ )

نظر شما :