هشتمین نشست از سلسله نشست‌های آشنایی با اندیشمندان انقلاب اسلامی با عنوان مظلوم انقلاب

۱۸ دی ۱۴۰۱ | ۱۴:۲۷ کد : ۴۴۲۸ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۱

به همت انجمن علمی دانشجویی علوم تربیتی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام، پردیس خواهران، هشتمین نشست از سلسله نشست‌های آشنایی با اندیشمندان انقلاب اسلامی با عنوان "مظلوم  انقلاب" در روز چهارشنبه 7 دی 1401 به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

در این نشست حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر علی ذوعلم به تبیین اندیشه شهید بهشتی (ره) در باب اسلام، انقلاب و غرب پرداخت و در باب اسلام فزود: اسلام یک مکتب فکری و عملی، جامع و جدی است و یک نوع قانونمندی عمیق اجتماعی و انسانی را ارایه می‌کند.  همچنین وحی الهی نیز یک منبع عمیق، کارآمد و مطلق معرفتی برای پاسخ به پرسش های اساسی و نیازهای فطری انسان است که استفاده از آن از طریق حضور در پرتو مکتب انبیا اتفاق خواهد افتاد.

وی در ادامه ضمن استدلال و عقلانیت در دین شناسی، خلوص و التزام، اصالت تربیت و فرهنگ که از خودسازی و عمل آغاز می‌شود، به بررسی و توصیف اصالت آزادی، اصل قانونمندی، ولایت فقیه، الگوی سوم زن، مردم سالاری، روش‌های پیشبرد اسلام، آزاد اندیشی، کرامت مخاطب، پیشتاز بودن روحانیت و حوزه‌های علمیه، حاکمیت دینی و تشکیلات پرداخت.

دکتر علی ذوعلم همچنین کتاب "بایدها و نبایدها" اثر شهید بهشتی، در بحث ذو مراتب بودن ارزش‌ها و کتاب الگوی حضور اثر حسین رودسری را نیز جهت آشنایی با دیدگاه تربیتی ایشان معرفی نمود.

وی در باب انقلاب تصریح نمود: انقلاب ما یک امر اصیل و یک انقلاب فرهنگی است و این فرهنگی بودن در ذات انقلاب است زیرا انقلاب برآمده از اسلام است و اسلام یک دین فرهنگی است‌؛ "انقلاب نه تنها یک رویداد، بلکه یک رویکرد است." لذا  استمرار، توسعه و تعمیق انقلاب به فعالیت های فرهنگی و تربیتی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر علی ذوعلم در پایان ضمن اشاره به اینکه تمدن غرب یک فرصت برای پیشبرد انقلاب است، تمدن غرب پدیده ای است ترکیبی و تفکیکی که ابعاد مختلفی دارد؛ افزود: لذا نوع تعامل ما با غرب نباید قهرآمیز مطلق و یا انفعال مطلق باشد.


نظر شما :