گزارش جلسه دوم کارگاه نقد فیلم

۱۴ دی ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۴ کد : ۴۴۲۴ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۹۹

در دومین جلسه نقد و تحلیل فیلم مروری بر فیلم تک تیرانداز آمریکایی و همچنین نقد و تحلیل فیلم پلتفرم توسط فاطمه امیری، مدرس کارگاه صورت پذیرفت.

داستان این فیلم مربوط به یک زندان با سازه عمودی است که تعداد زیادی محکومان به‌طور تصادفی در طبقات آن زندانی هستند. در این زندان عجیب؛ هر طبقه آن یک سلول است که به صورت عمودی روی هم قرار گرفته‌اند و از بالاترین طبقه تا پایین‌ترین آن ادامه دارد. در هر سلول ۲ نفر برای یک ماه زندگی می‌کنند و این افراد تا وقتی که یکی از آنها آزاد شود یا از بین برود؛ با هم هستند. اتفاق تأمل‌برانگیزی که در این زندان اتفاق می‌افتد این است که طبقات اول بیش از اندازه‌ای که نیاز دارند غذا مصرف می‌کنند و اسراف و حیف و میل می‌کنند طوری که به تدریج که این سکوی غذا به طبقات پایین‌تر می‌رسد چیز خاصی به سایر زندانیان زیردست نمی‌رسد و از طبقات میانی به پایین زندانیان دست به گریبان گرسنگی و مرگ هستند.

مدرس کارگاه در این جلسه به تبیین و بررسی اهداف کارگردان از ساخت فیلم شامل نقد نظام سرمایه‌داری، جامعه طبقاتی و نژادپرستی پرداخت و مفهوم نمادهای فیلم شامل شخصیت ها و سایر اجزا، مانند ساختمان زندان، سکوی پر از غذا، کتاب دون کی شوت و غیره را تبیین نمود.

وی در ادامه به مبارزه با فساد و نابرابری و عدالت جویی که محور اصلی فیلم بوده و در نهایت با شکست مواجه شد، پرداخت و همین راستا به بیان نقاط قوت و ضعف فیلم مبادرت کرد.

فاطمه امیری در ادامه به معرفی فیلم‌های دارای مفهوم مشابه همچون انگل و جوکر پرداخت و گفت و گو پیرامون برداشت‌های متفاوت از پایان باز فیلم و پیام آن را تشریح کرد و نتیجه نهایی فیلم و شکست هر نوع جنبش عدالت خواهانه بر علیه نظام فاسد سرمایه داری و کاپیتالیسم در طول تاریخ شامل ادیان مختلف و نظام کمونیسم را توصیف کرد.


نظر شما :