گزارش جلسه اول کارگاه نقد فیلم

۲۹ آذر ۱۴۰۱ | ۲۰:۲۱ کد : ۴۳۷۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۳۲

اولین جلسه نقد فیلم تک تیرانداز آمریکایی توسط فاطمه امیری، مدرس کارگاه در روز شنبه 26 آذر ماه در پردیس خواهران برگزار شد.  این فیلم بر مبنای خاطرات «کریس کایل»، قاتل ترین تک تیرانداز در تاریخ نظامی آمریکا، از اعضای یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا است که توانست با رکورد 160 قتل تبدیل به ماشین آدم‌کشی ارتش آمریکا شود. او از جانب شورشیان عراق به شیطان رمادی معروف و برای سر وی جایزه 180 هزار دلاری قرار داده بودند.

فاطمه امیری در این نشست ضمن معرفی کارگردان و خطوط فکری و سیاسی او به گرایشات جمهوری خواهی او پرداخت و به بیان خطوط تعلیق فیلم از جمله توجیه حمله به عراق و تخریب چهره مسلمانان مبادرت کرد.

وی به بیان فلسفه جنگ‌های آمریکایی و هدف اصلی جریان تروریسم خانواده‌های آمریکایی اشاره کرد و نقش صدای اذان در فیلم، نماد مارش نظامی حملات تروریستی مسلمانان،  اهداف سازنده فیلم از جمله ترویج اسلام هراسی و ادامه دهنده جریان قهرمان‌سازی آمریکایی تبیین نمود.

مدرس کارگاه به شناسایی شخصیت حقیقی کریس کایل بر مبنای کتاب و مصاحبات او به عنوان یک قاتل جانی و معرفی جنگ عراق به عنوان جنگ های صلیبی مدرن پرداخت.

از دیگر مطالب ارائه شده توسط مدرس با توجه به محتوای فیلم مذبور، تروریست دانستن همه مسلمانان خصوصا شیعیان و ایران به عنوان حامی اصلی تروریست،  تخریب وسیع چهره  مسلمانان و معرفی آنان با صفاتی همچون دروغگویی، فریبکاری، غیر قابل اعتماد بودن و پولدوستی و همچنین تخریب حجاب و معرفی آن به عنوان ابزار تروریسم و معرفی قرآن کریم به عنوان کتاب راهنمای تروریست ها است.


نظر شما :