بررسی چالش‌­های فلسفی مسئله وجود ذهنی در قالب یک روش تدریس موثر

۲۴ مهر ۱۴۰۱ | ۱۵:۰۸ کد : ۴۱۹۱ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۹۷

جلسه دانش افزایی گروه فلسفه و کلام اسلامی با عنوان«بررسی چالش‌­های فلسفی مسئله وجود ذهنی در قالب یک روش تدریس موثر» با ارائه دکتر سعیده سادات شهیدی، عضو هیئت علمی پردیس خواهران در روز دوشنبه 18 مهر ماه به صورت حضوری برگزار شد.

در این جلسه، دکتر شهیدی ابتدا دو چالش مسئله وجود ذهنی شامل اشکال قائلین به قول شبح و اشکال اجتماع مقولتین را بر اساس منبع درسی مقطع کارشناسی،کتاب نهایه الحکمه بررسی نمود.

وی ضمن اشاره به تقسیم وجود به ذهنی و خارجی و اثبات وعاء ذهن، مطابقت ماهوی وجود ذهنی و خارجی را تبیین و دیدگاه­های مخالفان آن یعنی قائلین به قول شبح را مطرح کرد. سپس، ضمن بیان دلایل علامه طباطبایی(ره) بر رد هر یک از اقوال، تفاوت دیدگاه فیلسوفان و قائلین به شبح را مورد بررسی قرار داد. در ادامه جلسه، اساتید حاضر در خصوص چالشی که میان پاسخ حکما به نظریه محاکات و دیدگاه ادراک حسی در فلسفه و علوم تجربی وجود دارد، گفت و گو نمودند.

در بخش پایانی نشست، شهیدی به اشکال دوم ناظر به بحث حاضر شامل اجتماع مقولتین و پاسخ علامه طباطبایی(ره) به آن  پرداخت. اعضای هیئت علمی و اساتید گروه فلسفه و کلام اسلامی نیز ضمن تبادل نظر و طرح دیدگاه خود، نکاتی تکمیلی را مطرح نمودند و دکتر شهیدی به سوالات ایشان پاسخ داد.


نظر شما :