بررسی چالش‌های فلسفی دو مسئله اصالت وجود و تشکیک وجود در قالب یک روش تدریس موثر

۱۷ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۵ کد : ۳۹۶۹ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۸۵

جلسه دانش­افزایی اعضای هیئت علمی گروه فلسفه و کلام اسلامی با عنوان بررسی چالش­های فلسفی دو مسئله اصالت وجود و تشکیک وجود در قالب یک روش تدریس موثر با ارائه دکتر فاطمه سلیمانی، عضو هیئت علمی پردیس خواهران  در روز یکشنبه 8 خرداد ماه سال جاری به صورت حضوری برگزار شد.

در این جلسه، دکتر سلیمانی ضمن بیان اهداف برگزاری سلسله جلسات دانش‌افزایی مبنی بر ارائه دقیق بحث­های کلیدی فلسفی بر اساس کتاب نهایه الحکمه، روش تدریس مناسب و قابل فهم برای دانشجویان به ارائه طرح درس پیشنهادی خود در بحث اصالت وجود پرداخت.

وی ضمن اشاره به موضوع فلسفه و اصل واقعیت، به تبیین معنای وجود، ماهیت، اصالت و اعتباریت اقدام نمود و با بررسی فروض مختلف برای ما به ازای واقعیت، نظریه اصالت وجود را تببین نمود.

طبق این نظریه، وجود امری اصیل و ماهیت امری اعتباری است، به عبارت دیگر، وجود منشأ آثار خارجی و ماهیت به تبع وجود، موجود است.

در ادامه، دکتر سلیمانی به بحث تشکیک وجود که به دنبال بحث اصالت وجود مطرح می­شود، پرداخت.

عضو هئیت علمی گروه فلسفه و کلام اسلامی ضمن اشاره به دیدگاه عرفا و فیلسوفان مشاء، دیدگاه ملاصدرا درباره نظریه تشکیک وجود را تبیین نمود، طبق این نظریه، تمام جهان یک حقیقت است اما این حقیقت دارای شدت و ضعف است، همه مصادیق و کثرات در حقیقت وجود مشترک هستند و در عین حال در شدت و ضعف همین حقیقت اختلاف دارند.

در پایان، اساتید حاضر در جلسه به تبادل نظر با یکدیگر پرداختند و خانم دکتر سلیمانی به سوالات ایشان پیرامون مباحث مطرح شده پاسخ دادند.


نظر شما :