۸ شوّال سالروز تخریب قبور ائمه بقیع علیهم السلام؛ ابراز ارادت دانشجویان کانون انتظار در طرح سه‌شنبه‌های مهدوی مصلی دانشگاه

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۴:۳۳ کد : ۳۹۱۵ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۰۱

ویرانی قبور ائمه ی بقیع علیهم السلام
در این روز در سال 1343 (1344) قبور ائمه بقیع علیهم السلام و نیز قبر حضرت حمزه علیه السلام در اُحد به دست وهابیّون تخریب شد. (1)
علّت و انگیزه تخریب این قبور مطهّر در کتب مختلفی که بر رد عقائد ضالّه وهابیت تألیف شده، بیان گردیده است.
آنان اضافه بر قبور مطهّر ائمه معصومین علیهم السلام، دیگر قبور را هم تخریب نمودند که عبارتند از :
قبر منسوب به فاطمه زهرا علیها السلام، قبر مطهّر فاطمه بنت أسد علیهما السلام مادر امیر المؤمنین علیه السلام، قبر مطهر حضرت امّ‌النبین علیها‌السلام، قبر ابراهیم پسر پیامبر صلّی الله علیه و آله، قبر اسماعیل فرزند حضرت صادق علیه‌السلام، قبر دختر خواندگان پیامبر صلّی الله علیه و آله، قبر حلیمه سعدیه مرضعه پیامبر صلّی الله علیه و آله و قبور شهدای زمان پیامبر صلّی الله علیه و آله.
وهابیان در سال 1343 در مکّه گنبدهای قبر حضرت عبدالمطّلب علیه السلام، ابی‌طالب علیه السلام، خدیجه علیها‌اسلام، و زادگاه پیامبر صلّی الله علیه و آله و فاطمه زهرا علیها السلام و «خیزران» عبادتگاه سرّی پیامبر صلّی الله علیه و آله را با خاک یکسان نمودند. در جدّه نیز قبر حوّا و دیگر قبور را تخریب کردند.
در مدینه گنبد نبوی را به توپ بستند، ولی از ترس مسلمانان قبر شریف را تخریب نکردند. در شوال 1343 با تخریب قبور مطهّر ائمه بقیع علیهم السلام اشیاء نفیس و با ارزش آن قبور مطهّر را به یغما بُردند.
قبر حضرت حمزه علیه السلام و شهدای اُحد را با خاک یکسان کردند و گنبد و مرقد حضرت عبدالله و آمنه پدر و مادر پیامبر صلّی الله علیه و آله، قبر اسماعیل پسر حضرت صادق علیه السلام و دیگر قبور را هم خراب کردند.
در همان سال به کربلای معلّی حمله کردند و ضریح مطهّر را کندند و جواهرات و اشیاء نفیس حرم مطهّر را که اکثراً از هدایای سلاطین و بسیار ارزشمند و گرانبها بود، غارت کردند و قریب به 7000 نفر از علما، فضلا و سادات و مردم را کشتند.
سپس به سمت نجف رفتند که موفّق به غارت نشدند و شکست خورده برگشتند. (2)
منابع :
1. مستدرک سفینة البحار : ج 6، ص 66. و ... .

2. کشف الارتیاب : ص 77. و ... .


نظر شما :