گزارشی از سومین جلسه از سلسله نشست‌های قله‌های تهذیب

۳۱ فروردین ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۸ کد : ۳۸۷۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۳۷۹

سومین جلسه از سلسله نشست‌های قله‌های تهذیب در روز پنج‌شنبه  ۲۵ فروردین ماه ۱۴۰۱ با عنوان باده گلگون و با هدف آشنایی با ابعاد شخصیتی و معنوی آیت الله حاج میرزا جواد آقای ملکی تبریزی (ره) در محضر استاد محترم حاجیه خانم ابوالحسنی برگزار شد.

حاجیه خانم ابوالحسنی در این نشست به موضوع اشتراک زن و مرد در رسیدن به کمالات معنوی پرداخت و در همین راستا بیان کرد: رسیدن به کمال حقیقی مختص آقایان نیست، همه ما بارها در طول روز هنگام قرائت سوره حمد کمال معنوی را از خداوند متعال درخواست می‌کنیم. طبق آیه 61 سوره مبارکه یاسین صراط مستقیم همان بندگی خداوند است که ما را به کمال معنوی خواهد رساند، همچنین بر طبق آیه 56 سوره مبارکه ذاریات هدف از خلقت جن و انس بندگی خداوند است.

وی در ادامه افزود: زمانی رسالت به عهده پیامبر گذاشته شد که به مقام عبودیت و بندگی نائل شدند و طبق آیه ۳۶ سوره مبارکه نحل رسالت همگی پیامبران دعوت به بندگی خداوند است. لذا باید تلاش کرد تمام شؤون زندگی در راستای عبودیت خداوند باشد.

حاجیه خانم ابوالحسنی در ادامه خاطرنشان کرد: حضرت آیت الله پهلوانی (ره) می‌فرمایند: "برای رسیدن به عبودیت نیاز به استعداد خاصی نیست؛ بلکه نیاز به صفای باطن است، لذا باید از الگوهایی که این مسیر را رفته‌اند کسانی مانند میرزا جواد آقا و در بین بانوان حاجیه خانم امین استفاده کرد. به عبارتی برای طی کردن مسیر بندگی نیاز به استاد و راهنمایی هست که خود این مسیر را رفته باشد تا راه را هموارتر کند، دستگیری کند ولی می‌توان از کتاب‌های مفید نیز استفاده نمود مانند کتب حاج شیخ میرزا جواد آقا ملکی تبریزی.

وی در ادامه تصریح نمود: اعمال و رفتار ما باید مطابق با خواست خداوند متعال باشد لذا اطاعت از خداوند و جلب رضایت خداوند شاه کلید رسیدن به مقصد است. مراحل بندگی شناخت خداوند، اطاعت از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و التزام به ولایت و پیروی از ائمه اطهار سلام الله علیهم اجمعین است.

حاجیه خانم ابوالحسنی در پایان ضمن پاسخ به سوالات حضار به تشریح مواردی چون کیفیت سیرو سلوک بانوان، اهمیت شناخت نفس، اهمیت نقش استاد در تربیت بزرگان پرداخت.


نظر شما :