درآمدی بر وظایف مادر در تربیت فرزند

۱۷ فروردین ۱۴۰۱ | ۰۸:۴۴ کد : ۳۸۴۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۳۴۰

جلسه دانش‌افزایی گروه فقه و حقوق اسلامی با عنواندرآمدی بر وظایف مادر در تربیت فرزند" با ارائه خانم زهرا راستی، عضو هیأت علمی، در روز یک شنبه 22 اسفند ماه سال 1400 به صورت مجازی برگزار گردید.

در این جلسه دکتر پورعبدالله، مدیر گروه فقه و حقوق اسلامی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، گزارشی اجمالی از جلسات دانش افزایی برگزار شده با موضوع فقه تربیتی ارائه نمود.

سپس زهرا راستی ضمن اشاره به اهمیت نقش مادری و تحولات مفهوم آن در سنوات اخیر، به رویکردهای مختلف بحث مادر پرداخت و معنای آن را تبیین نمود.

وی در ادامه 4 دسته از ادله دال بر ارزشمندی مفهوم مادر و نقش مادر، از جمله آیات و روایات مؤکد احسان به والدین، به خصوص مادر؛ آیات و روایات مرتبط با فرزندآوری را تشریح نمود.

عضو هیأت علمی پردیس خواهران سپس به تشریح وظایف مادران پرداخت و حفظ عفت و پاکدامنی، پرهیز از انجام گناه و سعی در انجام واجبات؛ مراقبت نسبت به مراودات و ارتباطات و ارتزاق از مال حلال را از وظایف مهم مادر دانست که در تکوین فرزند و آینده او تاثیر به‌سزایی خواهد داشت.

وی در پایان ضمن اشاره به حضانت به عنوان یکی از وظایف مادر، به مفهوم آن، اختلاف نظرهای موجود در خصوص اشتراکی یا اختصاصی بودن حضانت مادر پرداخت. سپس در ذیل حضانت، به مفهوم تربیت اشاره نمود و اقوال مختلف فقها را درخصوص موظف بودن یا نبودن مادر به تربیت بررسی نمود. همچنین ادله عام بحث تربیت از جمله ادله امر به معروف و نهی از منکر، ادله وجوب ارشاد و ادله وجوب هدایت را از جمله ادله دال بر وجوب تربیت فرزند توسط مادر تبیین نمود.


( ۲ )

نظر شما :