بررسی قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت از منظر اصول قانون نویسی و مبانی سیاست‌گذاری کیفری

۲۶ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۹ کد : ۳۸۳۲ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۸۰

جلسه دانش‌افزایی اعضای هیأت علمی گروه حقوق با عنوان "بررسی قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت از منظر اصول قانون نویسی و مبانی سیاست گذاری کیفری" با ارائه دکتر مریم السادات محقق و دکتر عاطفه عباسی از اعضای هیئت علمی پردیس خواهران در روز سه شنبه 17 اسفند سال جاری به صورت مجازی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر محقق ضمن اشاره به ملاحظات انشایی نگارش قانون، به تطبیق نوع نگارش موادی از قانون جوانی جمعیت با اصول قانون نویسی پرداخت.

وی در ادامه ضمن شرح موضوع مواد مذکور که مرتبط با بحث سقط جنین بود، اشکالات نگارشی موجود در مواد را موجب ایجاد مشکلاتی برای شهروندان دانست که با اهداف کلی قانون در تضاد خواهد بود.

سپس دکتر عباسی با اشاره‌ کوتاهی به مبانی کلی قانون‌نویسی کیفری، برخی مواد قانون مذکور را که متضمن جرم انگاری برخی اعمال است مورد بحث و بررسی قرار داد و ضمن تشریح عمل مجرمانه و مجازات آن، برخی مواد قانون و مجازات‌های پیش بینی شده را مخالف سیاست‌های کلی قضایی کشور از جمله کاهش عناوین مجرمانه دانست.

در پایان اساتید حاضر در نشست ضمن طرح دیدگاه‌ها و سوالات خود، بر لزوم استمرار جلساتی از این دست به منظور بررسی قوانین مهم کشور تاکید نمودند.


نظر شما :