بررسی چالش فلسفی مسئله نفس الامر

۲۶ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۴ کد : ۳۸۳۱ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۲۲

جلسه دانش‌افزایی اعضای هیأت علمی گروه فلسفه و کلام اسلامی با عنوان "بررسی چالش فلسفی مسئله نفس الامر" در قالب یک روش تدریس موثر همراه با مروری بر نوآوری علامه طباطبایی(ره) در مدخل نهایه الحکمه با ارائه دکتر محمودکلایه، مدرس مدعو دانشگاه امام صادق (ع) پردیس خواهران در روز یکشنبه  15 اسفند سال جاری به صورت مجازی برگزار شد.

شایان ذکر است از ابتدای سال جاری تاکنون، در سلسله نشست‌های گروه درصدد طرح موضوعات فلسفی-کلامی چالش برانگیز در قالب ارائه یک روش تدریس موثر بوده‌ایم و از جلسه حاضر به بعد موضوعات مهم فلسفی را از منبع درسی دانشجویان مقطع کارشناسی (کتاب نهایه الحکمه) به ترتیب بررسی می‌نماییم.

دکتر محمودکلایه در بخش اول برنامه، ضمن مروری بر تمام مباحث ذکر شده در مدخل کتاب نهایه الحکمه، شیوه طرح مباحث و نوآوری‌های علامه طباطبایی(ره) از جمله مختصر و مفید بودن محتوای مدخل، ورود به بحث با رویکرد معرفت شناسانه و... را نشان داد. سپس اعضای هیأت علمی و اساتید مدعو گروه به تبادل نظر با یکدیگر پرداخته و نکاتی را عنوان نمودند و در پایان  دکتر محمودکلایه به سوالات حاضرین در جلسه پیرامون مباحث مطروحه پاسخ داد.  

در بخش دوم جلسه، دکتر محمود کلایه ابتدا بحث نفس الامر را بر اساس کتاب نهایه الحکمه و سپس تبعیت از دیدگاه شهید مطهری(ره) با شیوه به کارگیری بحث معقولات اولی و ثانی را تبیین نمود و در نهایت فواید و کارکردهای طرح بحث به شیوه دوم را بررسی نمود.


( ۱ )

نظر شما :