نقش دانشجویا‌ن در تمدن سازی اسلامی و زمینه سازی ظهور از منظر فقهی

۱۶ اسفند ۱۴۰۰ | ۰۸:۳۴ کد : ۳۸۰۲ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۳۹۱

به همت انجمن علمی دانشجویی فقه و حقوق دانشگاه اما صادق علیه السلام پردیس خواهران نشست علمی با موضوع "نقش دانشجویا‌ن در تمدن سازی اسلامی و زمینه سازی ظهور از منظر فقهی" به صورت مجازی در روز شنبه ۱۴ اسفند ماه برگزار گردید .

دکتر لیلا ثمنی عضو هیات علمی دانشگاه الزهراء و پژوهشگر حوزه زنان و خانواده و معاون امور زنان و خانواده بسیج اساتید تهران سخنران ویژه این محفل علمی بود.

وی به وظایف دانشجو در تمدن سازی اسلامی از منظر فقه پرداخت و آن وظایف را تحت عناوینی چون نشر و آموزش و به تبع آن پرداخت زکات علم، امر به معروف و نهی از منکر به ویژه رفع جهل حکمی،  جهاد تبیین و جهاد فکری تبیین نمود.

وی در ادامه شاخصه های زن منتظر و زمینه ساز ظهور، از منظر منظومه فکری و بیانات رهبر انقلاب پرداخت و تصریح نمود: ورود زنان فرهیخته در دو عرصه طراحی و مدیریت عرصه های مربوط به زنان ضروری است. ارزش سازی ، ایجاد انتظارات صحیح، فعال بودن و عکس العمل نشان دادن، دانش جامع داشتن در همه عرصه های اجتماعی، اعتدال گرایی و تاکید بر عقلانیت ، الگو بودن زنان در سطوح ملی و بین المللی از اصول مهم در این راستا است.

دکتر ثمنی در ادامه به نقش دانشجویان اشاره کرد و افزود: دانشجو فقه و حقوق باید چالش‌های حقوق زنان در جوامع اسلامی و جوامع سکولار را تحلیل و مقایسه کند.

در پایان برنامه ضمن پاسخ به سوالات دانشجویان اسامی نفرات برگزیده مسابقه یادداشت نویسی با موضوع تمدن سازی اسلامی معرفی گردید.


( ۱ )

نظر شما :