ششمین جلسه از سلسله نشست‌های آشنایی با اندیشمندان انقلاب اسلامی برگزار شد

۰۱ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۷ کد : ۳۷۸۳ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۷۴

به منظور آشنایی با ابعاد شخصیتی و منظومه فکری علامه آیت الله محمد تقی جعفری (ره)، ششمین جلسه از سلسله نشست‌های آشنایی با اندیشمندان انقلاب اسلامی با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه امام صادق علیه‌السلام پردیس خواهران در محضر دکتر عبدالله نصری، عضو هیات علمی و استاد تمام دانشگاه علامه طباطبایی (ره) به برگزار شد.

وی در ابتدا علامه جعفری را نخستین عالم با اندیشه‌ای خارج از بافت و چارچوب فکری صدرایی دانست و ایشان را دارای نقطه نظرات و هسته‌ فکری نو و بی‌بدیل معرفی کرد و فرمود: متاسفانه ابعاد معرفتی علامه مورد انزوا و کم‌عنایتی قرار گرفته است.

وی ضمن تبیین حوزه‌های فکری علامه جعفری در دو محور اصلی به بیان  سلسله‌ مباحث قدیم با بیان نو پرداخت و در این بخش، افق‌ها، نقطه نظرات خاص و نواندیشی‌های علامه در مقایسه با سایر متفکران را به تفصیل مورد بحث قرار داد.

وی در ادامه ضمن اشاره مباحث نو و بی‌سابقه علامه جعفری بر محور انسان و انسان‌شناسی، به اهمیت تدوین کتب عامه پسند مبتنی بر تفکرات اندیشمندان اشاره کرد و ضرورت مطالعه و شناخت ابعاد فکری عالمان، متفکران و فیلسوفان معاصر را مورد تاکید قرار داد.

در پایان جلسه سوالات حاضران در خصوص تدوین و ویرایش جدید آثار علامه از جمله مجموعه آثار، شرح نهج البلاغه، رابطه علم و دین و جایگاه زن از منظر علامه ، روش سلوکی ایشان، مباحث کتاب حیات معقول، دیدگاه علامه درباره ملاصدرا و علامه طباطبایی و... توسط استاد محترم به تفصیل پاسخ داده شد.


نظر شما :