مؤلفه های فقهی – حقوقی تربیت اقتصادی و کاربست آن در نهاد خانواده

۰۹ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۲ کد : ۳۷۲۴ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۴۴

جلسه دانش‌افزایی اعضای هیأت علمی گروه فقه و حقوق اسلامی با عنوان مؤلفه های فقهی حقوقی تربیت اقتصادی و کاربست آن در نهاد خانواده با ارائه دکتر عظیم زاده اردبیلی، دانشیار گروه فقه و حقوق اسلامی  به صورت مجازی برگزار گردید. در این جلسه دکتر پورعبدالله ضمن تبریک ایام ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها، گزارشی اجمالی از جلسات برگزار شده با موضوع فقه تربیتی را ارائه نمود.

سپس دکتر عظیم زاده اردبیلی ضمن اشاره به اهمیت بحث فقه تربیت، به ارائه تعریف از تربیت اقتصادی پرداخت و آن را امری ضروری برای زندگی بشری جهت مقابله با مشکلات در بحران‌ها و مجزا از اقتصاد مقاومتی دانست. وی تربیت اقتصادی کودک را مدیریت و هدایت خود در تکانه‌های اقتصادی در ساخت‌های مختلف عنوان کرد و ضمن اشاره به حکمت 157 نهج البلاغه، انسان را موجودی تربیت‌پذیر و هدایت‌پذیر مطرح نمود و مربیان انسان را از منظر امیرالمومنین علی (ع) به سه قسم مختلف تقسیم نمود. وی همچنین در ادامه به بیان اهداف تربیت اقتصادی در نظام سکولار و در نظام دین‌مدار پرداخت و روش‌های تربیت اقتصادی را پرسش‌گری، کاوش‌گری و فعالیت‌محور پرورش دادن فرزندان مطرح نمود.

وی در ادامه به بیان نظریه تربیت اقتصادی در قرآن کریم پرداخت و ضمن اشاره به آیات متعدد، آن را غایت محور بیان نمود. در پایان به مولفه‌های تربیت اقتصادی اعم از رعایت انصاف، التزام به کسب رزق حلال، کار و تلاش نظام‌مند، حفظ منافع ملی و جامعه‌نگری، التزام به تولید، کار با کیفیت بالا، التزام به قانون، توکل، حسن خلق و نیز رعایت الگو صحیح مصرف پرداخت.


( ۲ )

نظر شما :