سقط جنین و قانون جوانی جمعیت بررسی شد

۰۹ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۱:۱۴ کد : ۳۷۲۳ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۳۲

نشست تخصصی گروه حقوق با عنوان "سقط جنین و قانون جوانی جمعیت" در  فضای مجازی برگزار گردید. در این نشست  رضا سامانی، دکتر صادق شریعتی نسب و دکتر سید محمد آذین از اعضای هیات علمی پژوهشگاه رویان و دکتر مریم محقق داماد، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام- پردیس خواهران به ایراد سخنرانی پرداختند.

مباحث جلسه با طرح دو سوال از سوی خانم دکتر محقق داماد درباره امکان احراز قطعی ناهنجاری‌های جنین و همچنین امکان ایجاد خطر سقط جنین در پی غربالگری آغاز شد.  دکتر سامانی در پاسخ به این دو سوال، هر گونه قطعیت در عالم پزشکی را نفی و خطر وقوع سقط در نتیجه غربالگری را رد کرد. وی در این زمینه افزود: غربالگری عامل سقط جنین نیست و با هدف تشخیص ناهنجاری‌های جنین انجام می‌شود که نتایج آن می‌تواند متضمن تشخیص ناهنجاری در جنین باشد. بر این اساس سقط درمانی جنین در پی تشخیص ناهنجاری می‌تواند یک حق برای مادر تلقی شود که بر اساس مبانی مختلف فکری و اعتقادی، می‌توان این حق را به رسمیت شناخت یا انکار کرد.

سپس دکتر صادق شریعتی نسب به بیان شرایط مجوز سقط درمانی جنین در قانون جوانی جمعیت پرداخت و با تبیین موارد مصرح در قانون، مفهوم حرج در این قانون را تشریح کرد. وی ضمن مقایسه موردی میان مصادیق عسر و حرج در این قانون و سایر قوانین، حرج مجوز سقط درمانی در قانون مذکور را معیار بسیار سختگیرانه‌ای دانست که با هدف محدودسازی موارد سقط درمانی جنین در ماده 56 ذکر شده است.

در این جلسه همچنین دکتر آذین به ارائه مباحثی در رابطه با شخصیت جنین پرداخت. وی ضمن دفاع از حق حیات جنین، محدودسازی غربالگری در قانون جوانی جمعیت را مورد انتقاد قرار داد و به لزوم بازنگری در تبیین برخی مفاهیم همچون عسر و حرج مجوز سقط اشاره کرد که بدیهی پنداشته می‌شود.

در پایان دانشجویان حاضر، سوالات خود را پیرامون مباحث نشست مطرح کردند و اساتید ضمن ارائه پاسخ، بر ضرورت استمرار جلساتی به منظور بررسی ابعاد مختلف قانون جوانی جمعیت اشاره کردند.

 

 


( ۱ )

نظر شما :