تربیت اعتقادی؛ مبانی و الزامات

۲۶ دی ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۶ کد : ۳۷۱۴ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۸۳

جلسه دانش‌افزایی اعضای هیأت علمی گروه فقه و حقوق اسلامی با عنوان تربیت اعتقادی؛ مبانی و الزامات  با حضور دکتر پورعبدالله، مدیر گروه فقه و حقوق اسلامی در روز شنبه 27 آذر ماه سال جاری  به صورت مجازی برگزار گردید.

 در این جلسه دکتر پورعبدالله ضمن بزرگداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه؛ به ارائه گزارشی اجمالی از جلسات برگزار شده با موضوع فقه تربیتی پرداخت.

وی در همین راستا ضمن تبیین موضوع جلسه، به ارائه تعریفی مفهومی از تربیت اعتقادی پرداخت و آن را  اقدام‌هایی جهت انتقال اطلاعات و بینش افزایی و نیز ایجاد گرایش، شکل‌دهی باور و پذیرش قلبی در متربی در حوزه اعتقادات از سوی والدین برای فرزندان دانست

عضو هیأت علمی پردیس خواهران در ادامه ضمن بیان تمایز آن از سایر ساحات، با استناد به فتوای برخی از مراجع در خصوص وجوب شرعی اهتمام به تربیت اعتقادی، به ذکر مبانی وجوب تربیت اعتقادی اعم از اقتضای وقایه اهل، هدایت فطری،  الگوگیری والدین از معصومین علیهم السلام و... پرداخت.

وی در پایان به 9 مورد از الزامات تربیت اعتقادی شامل تربیت اعتقادی أمد ندارد، قیود ارتکازی و عقلایی حاکم هستند، محتوای تربیت اعتقادی، وظایف تمهیدی والدین، مولوی یا ارشادی بودن، نفسی یا غیری بودن، عینی بودن یا کفایی بودن، تربیت منتج به التزام پرداخت.


( ۱ )

نظر شما :