کارگاه اصول نگارش دانشگاهی ویژه دانشجویان برگزار شد

۱۹ دی ۱۴۰۰ | ۰۹:۳۲ کد : ۳۷۰۸ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۷۹

به همت دفتر مطالعات و تحقیقات دانشجویی، کارگاه اصول نگارش دانشگاهی ویژه دانشجویان و با حضور دکتر مریم برادران، عضو هیأت علمی پردیس خواهران در روز چهارشنبه 15 دی در فضای مجازی برگزار شد.

دکتر برادران در ابتدای این کارگاه به تعریف پاراگراف، شکل ظاهری آن و چرایی اهمیت شکل پژوهش پرداخت و تصریح نمود: صورت یا شکل پژوهش دانشگاهی ارتباط وثیقی با محتوای آن دارد و به اندازه محتوای علمی مهم است.

وی در ادامه به انواع مؤیدها در متن شامل مثال و داده‌های آماری، توصیف در متون علمی، نقل قول، استدلال و ترکیبی اشاره کرد و هر یک را با ذکر مثال‌هایی توصیف نمود.

دکتر برادران سپس به ویژگی‌های پاراگراف اشاره کرد و افزود: در یک پاراگراف نظر یا ادعای مولف در قالب جمله اصلی می‌آید. در یک پاراگراف جملات باید به گونه‌ای چیده شود که یکدست و روان باشد و انسجام یا یکپارچگی داشته باشد و از علائم یا پیوندها استفاده درستی بکند.

وی در ادامه به ویژگی‌های پاراگراف مقدمه اشاره کرد و خاطرنشان نمود: پاراگراف مقدمه، پاراگراف نخست و مهم مقاله است که باید مخاطب را همراه خود کند و این پاراگراف شامل سه بخش انگیزاننده، ادعا یا ایده اصلی به تفصیل و طرح کلی است. بهتر است پاراگراف مقدمه کوتاه باشد.

عضو هیأت علمی پردیس خواهران در پایان ضمن پاسخ به سوالات دانشجویان به نظم در نوشتار شامل ترتیب زمانی در فرایندها، ترتیب مکانی، ترتیب بر اساس اهمیت و از کل به جزء و برعکس پرداخت.


نظر شما :