کارگاه پروپوزال نویسی ویژه دانشجویان کارشناسی ارشد برگزار شد

۲۹ مهر ۱۴۰۰ | ۱۴:۲۶ کد : ۳۴۷۵ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۴۴

کارگاه پروپوزال نویسی ویژه دانشجویان کارشناسی ارشد توسط دکتر ابوالمعالی، عضو هیأت علمی پردیس خواهران در روز سه شنبه 27 مهر ماه در فضای مجازی برگزار شد.

دکتر ابوالمعالی در این کارگاه به نکات مورد توجه در تدوین بیان مسأله پرداخت و در همسن راستا بیان کرد: در بیان مسأله باید به بیان چالش‌ها، موضوع‌ها، مشکلات، شکاف‌ها، تعارض‌ها و محدودیت‌ها پرداخت و موانع را آشکار نمود. بدین منظور لازم است روز یک مسئله متمرکز شد و به سوال‌هایی چون چه، چرا، چه وقت، کجا، چه کسی موضوع مورد نظر را در قالب بیان مسئله تدوین کرد.

وی در ادامه افزود: به عبارتی در بیان مسأله لازم است وضع موجود را با یک وضع آرمانی و مطلوب مقایسه کنیم لذا برای شناخت وضعیت موجود نیاز به مرور ادبیات پژوهشی و نظری داریم.

عضو هیأت علمی پردیس خواهران در ادامه به بخش‌بندی‌های بیان مسأله شامل ایده‌آل‌ها، واقعیت‌ها و پیامدها اشاره کرد و تصریح نمود: پیشینه تحقیق یا مرور ادبیات یکی از بخش‌های مهمی است که در پژوهش‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد؛ زیرا پیشینه تحقیق از دوباره کاری و سرقت ادبی جلوگیری کرده و سبب بهره‌مندی از تجربه‌های پژوهشگران گذشته و آشنایی با نقاط قوت و ضعف پژوهش‌های پیشین می‌شود.

وی در پایان ضمن پاسخ به سوالات دانشجویان، به چگونگی اهداف کلی و ویژه و کاربردی پژوهش‌ها پرداخت و در این زمینه‌، ویژگی‌هایی چون منسجم و منطقی و قابل انعطاف بودن و همچنین تعیین، مقایسه، بررسی، توصیف و غیره را در اهداف پژوهش‌ها تشریح نمود.


نظر شما :