برگزاری چهاردهمین جشنواره پژوهش برتر در سومین روز از هفته پژوهش

۰۳ دی ۱۳۹۲ | ۲۲:۲۵ کد : ۳۴۲ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۳۶۵
مراسم سومین روز از هفته پژوهش در دو بخش شامل نشست هم اندیشی خانواده پژوهی در سیره رضوی و چهاردهمین جشنواره پژوهش برتر در روز دوشنبه 25 آذر 92 در سالن شهدای گمنام دانشگاه امام صادق(ع)- پردیس خواهران برگزار شد. در این مراسم حضرت آیت الله مهدوی کنی،‌ رئیس مجلس خبرگان رهبری و دانشگاه امام صادق (ع)، حاجیه خانم مهدوی ریاست محترم پردیس خواهران، دکتر فائزه عظیم زاده اردبیلی، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه، اساتید دانشگاه و حوزه علمیه و مراکز علمی، محققان، دانش جویان و دانش پژوهان حضور داشتند. همچنین دکتر علی سروری مجد معاون پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات، حسین اکبری،‌ معاون حقوقی قوه قضائیه،‌ دکتر مسعود اخوان فرد، رئیس دانشگاه آزاد واحد تهران شمال، دکتر مریم فهیم دانش، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد از مهمانان ویژه این مراسم بودند.

مراسم با تلاوتی از آیات قران کریم توسط قاری گرانقدر، علیرضا اسلامی آغاز شد. سپس فریده فرخی نژاد، مجری مراسم ضمن عرض سلام و خیر مقدم به مهمانان عزیز،‌ یادی کرد از روز شهادت آیت الله دکتر محمد مفتح، آن شهید بزرگوار و آن مبلغ دانا و سخنور محبوب در 27 آذر سال57. در بخش اول مراسم دکتر محمد مهدی لبیبی، مدرس دانشگاه علامه طباطبایی و مدیر کل پژوهش های رادیو ضمن اشاره به لزوم تحقیق و پژوهش در تعالیم دینی و اسلامی، از برگزیدگان هم اندیشی خانواده پژوهی در سیره رضوی دعوت کرد تا به ارائه مقاله تحقیقی خود بپردازند.

دکتر معصومه شبستری، دکترای ادبیات عرب و عضو هیئت علمی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران ضمن ارائه کار تحقیقی خود به اهمیت موضوع کرامت انسانی اشاره کرد و گفت: اگر نهاد خانواده و  نهاد آموزش و پرورش در کنار تقویت قوای جسمانی و رشد و پرورش و تربیت کودک نتوانند ارزش و کرامت انسانی را به او آموزش دهند و در نتیجه انسان نتواند به قدر و ارزش خود و جایگاهش در نظام هستی پی ببرد، تمام آموزش های دیگر بی فایده است و گویی در سرزمینی لم یزرع کشت شده است.

وی در این راستا افزود: تمدن اسلامی از تمدن های مطرح است و امیدواریم ریشه های آن،‌ این تمدن را به درختی پربار تبدیل کنند به شرط آنکه فرهنگ اسلام یک فرهنگ پیشرو باشد.

در ادامه نشست دکتر محمد زرقانی، مدیر دفتر همکاری های علمی و پژوهشی مرکز فقهی ائمه اطهار، طلبه سطح 4 حوزه و دانشجوی دکتری تاریخ تشیع اثنی عشری به ارائه کار تحقیقی خود تحت عنوان تربیت کودک در سیره رضوی پرداخت و گفت: انسان دارای قوه عقل و تحلیل است و می تواند سره را از ناسره تشخیص دهد. اما برای رسیدن به کمال عقل کفایت نمی کند. برای شناخت امور باید از نعمت وحی و نقل و گفتار ائمه معصومین سود برد. زیرا آنها به لحاظ داشتن عصمت و معصومیت از گناه، الگوی مناسب و مطمئنی هستند. وی در این باره افزود: در تربیت کودک باید به سیره و روش ائمه معصومین توجه کرد و از فرمایشات گرانقدر آنها استفاده کرد. دکتر زرقانی در این باره تصریح کرد: تربیت کودک یک مقوله عام است که هم ابعاد جسمانی و هم ابعاد روحانی دارد. در روایات آمده است که یکسری از عوامل قبل از انعقاد نطفه،‌ یکسری حین انعقاد نطفه و عواملی هم در دوران جنینی روی نوزاد تاثیرگذار هستند. توجه به این عوامل ، ما را در تربیت صحیح فرزندانمان یاری می رساند.

در ادامه مراسم دکتر محمد مهدی لبیبی، دکتری جامعه شناسی سیاسی و مدرس دانشگاه علامه طباطبایی به ارائه کار تحقیقی خود تحت عنوان تحولات ارزش خانواده در قرن بیست و یکم با تاکید بر جامعه شناسی خانواده پرداخت. دکتر لبیبی در این تحقیق دیدگاه های جامعه شناسان معروف غربی که هر کدام عاملی را در اضمحلال و به هم ریختگی نهاد خانواده موثر دانستند مورد ارزیابی قرار داد. وی در این باره توضیح داد: عواملی چون گم شدن روابط ناب و اصیل در خانواده ها و به تبع آن نبود ارتباطات عاطفی و انسانی، نداشتن تعهد لازم به سالمندان، رواج طلاق، و کمرنگ شدن مقوله اعتماد بین اعضای خانواده از عوامل تاثیر گذار در بهم ریختگی نهاد خانواده از دیدگاه این محققان غربی بوده است.

دکتر فریبا حاجیعلی، دکترای فقه و حقوق، مدیر گروه فقه و حقوق اسلامی دانشگاه الزهرا و معاون اجتماعی و توسعه مشارکتهای مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ضمن تشکر از مسئولین دانشگاه در برگزاری چنین جشنواره هایی به منظور ارتقاء سطح علمی و پژوهشی جامعه دانشگاهی به ارائه مقاله علمی خود با عنوان ریشه یابی تحکیم بنیان خانواده در سیره رضوی با تاکید بر لزوم توسعه نفقه پرداخت و گفت: با توجه به اینکه بحث نفقه یکی از سازو کارهای موثر در تحکیم بنیان خانواده است لذا به بازنگری  نیازمند است. وی ضمن اشاره به ملاک های تشخیص مقدار و اندازه نفقه و بیان حدیثی از امام رضا (ع) مبنی بر اینکه "هر مردی به هر مقدار توانش باید برای اهل منزل خود انفاق و خرج کند" پیشنهاد داد: به نظر می رسد به منظور تحکیم نهاد خانواده ورود مبنای حداکثری میزان نفقه با توجه به توان مرد به قانون لازم و ضروری است. به صورتی که این قانون ضمانت اجرایی داشته باشد.

در بخش دوم مراسم، دکتر فائزه عظیم زاده اردبیلی، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه امام صادق(ع)- پردیس خواهران  و دبیر علمی چهاردهمین جشنواره پژوهش برترضمن عرض سلام و خیر مقدم به همه مهمانان به ارائه گزارشی از این جشنواره پرداخت. وی ضمن اشاره به برقراری تفاهمنامه ای بین دانشگاه امام صادق(ع) و بنیاد بین المللی امام رضا(ع) گفت: در این تفاهمنامه برنامه هایی را  جهت اعتلای فرهنگ غنی تشیع طراحی کردیم و بر این مبنا تصمیم گرفتیم نشست علمی در سیره رضوی در هفته پژوهش و همزمان با چهاردهمین جشنواره پژوهش برگزار شود. وی در ادامه افزود: امسال حضور اساتید و محققان و پژوهشگران علمی در این نشست تخصصی و چهاردهمین جشنواره پژوهش برتر چشمگیر بوده است. وی در خاتمه از هیات علمی که با دقت نظر به ارزیابی آثار ارسال شده پرداخته بودند و همچنین از زحمات ریاست محترم دانشگاه که در این راه حامی و پشتیبان وی بودند تشکر و قدردانی کرد.

در پایان مراسم، برترین های علمی و پژوهشی چهاردهمین جشنواره پژوهش برتر،‌ لوح تقدیر و تندیس جشنواره را از دستان مبارک حضرت آیت الله مهدوی کنی (دامه برکاته) و همچنین حاجیه خانم مهدوی، ریاست محترم پردیس خواهران و دکتر فائزه عظیم زاده اردبیلی، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه امام صادق(ع)- پردیس خواهران دریافت کردند.

لازم به ذکر است برگزیدگان جشنواره پژوهش برتر در 4 سطح دکتری، دانش آموختگان کارشناسی ارشد،‌ دانشجویان کارشناسی ارشد و دانشجویان کارشناسی بودند. آثار ارائه شده در مقطع دکتری شامل کتاب، مقاله علمی، پایان نامه، طرح پژوهشی در مقطع کارشناسی ارشد شامل کتاب، پایان نامه و مقاله علمی و همچنین در مقطع کارشناسی شامل مقاله علمی، پایان نامه و آثار الکترونیکی بود. همه این آثار توسط اساتید بنام حوزه های مختلف علوم انسانی و اسلامی مورد ارزیابی دقیق و موشکافانه قرار گرفتند. برگزیدگان و نفرات برتر این جشنواره به شرح زیر است.

اسامی رتبه اول چهاردهمین جشنواره پژوهش برتر 1392

مقاطع

نوع اثر

رتبه

رشته تحصیلی

نام و نام خانوادگی

عنوان اثر

 دکتری

کتاب

اول

حقوق

دکتر نرگس ایزدی

تجلی فقه در قانون مدنی

مقاله

اول

فلسفه

دکتر فاطمه شهیدی

شان و ماهیت بدون وجود

اول

فقه

دکتر سید ابوالقاسم نقیبی

قواعد اختصاصی فقه خانواده و کاربرد آن در قانون مدنی

اول

حقوق و حقوق خانواده

دکتر احمد محمدی

انفاق اقارب در نهاد حقوقی اهدای جنین

اول

علوم تربیتی و مدیریت آموزشی

دکتر راضیه بیرونی کاشانی

تبیین عناصر منطقی اخلاقی در فلسفه اجتماعی ابن سینا

اول

دروس عمومی و معارف اسلامی

دکتر شهلا باقری

ارزش اقتصادی کار خانه داری: تاملات و ملاحظات

طرح پژوهشی

اول

فقه و حقوق

دکترفریبا حاجیعلی

طرح پژوهشی فقه تطبیقی

کارشناسی ارشد

کتاب

اول

مدیریت آموزشی(دانشجوی دکتری)

مریم برادران حقیر

مولفه های آموزشی توسعه انسانی

پایان نامه

اول

مدیریت آموزشی

طاهره کیایی

آموزش فلسفه به کودکان با توجه به اهداف سند ملی آموزش و پرورش، فرصت ها و تهدیدها

اول

حقوق خانواده

عاطفه ذبیحی

بایسته های تقنینی حقوق خانواده

مقالات

اول

حقوق خانواده

مریم کریمی احمد آبادی

بررسی نقش جنون در انحلال نکاح

دانشجوی کارشناسی  ارشد

مقالات

اول

حقوق خانواده کد 91

سمیرا رجبی کنزق- الهه راحتی

بررسی رابطه بین سبک زندگی و احساس امنیت زنان

دانشجوی کارشناسی

پایان نامه

اول

فلسفه کد 87

مرضیه رنجبر،سمانه کهربائی

جاودانگی و تکامل نفس پس ازمرگ از نگاه ملاصدرا

مقالات

اول

فلسفه کد 87

مرضیه اکبرپور

شناخت اوصاف الهی از دیدگاه ابن سینا

آثار الکترونیکی

اول

حقوق خانواده کد 91

الهه راحتی

پیامدهای فمینیسم در حوزه سلامت و اقتصاد


نظر شما :