ویژه برنامه در سوگ ارباب با موضوع تدبر در زیارت عاشورا

۳۱ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۱:۰۴ کد : ۳۲۷۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۱۶

ویژه برنامه در سوگ ارباب، با موضوع تدبر در زیارت عاشورا ویژه ماه محرم، به همت بسیج دانشجویی و با حضور دکتر مومن، عضو هیات علمی پردیس خواهران، در روز دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ در فضای مجازی اسکای روم برگزار گردید .

 دکتر مومن درباب قرائت زیارت عاشورا گفت: در فرهنگ شیعه آمده است که استمرار خواندن این زیارت بر شیعیان وارد شده است؛ نه تنها در ایام سوگواری بلکه در تمامی ایام به مداومت آن تاکید شده است. یکی از ابعاد این زیارت پیوند عمیق آن با مسأله ظهور و خط مشی در فرهنگ انتظار است؛ درواقع عاشورا زمینه ساز ظهور امام زمان(عج) است، این برنامه هدایت بشری که توسط نبی‌اکرم(ص) بیان شد و اوج تبلور آن در زمان قیام حضرت قائم(عج) و عصر ظهور است.

وی در ادامه به معارف و حکمت های زیارت عاشورا که در زمان ظهور متجلی خواهد شد اشاره کرد و افزود: اساسا همگرایی عبارات و همسویی مباحث در برخی موارد با مطالب و زیارات مربوط به امام زمان(عج) دارد که نشان دهنده آن است که برای ظهور باید از گذرگاه کربلا عبور کرد.

عضو هیات علمی پردیس خواهران در ادامه خاطرنشان کرد: زیارت عاشورا با سلام شروع می‌شود که بیانگر آن است که به وجود مقدس ایشان اعتقاد داریم و این مقام معیت با معصوم خود رشد و قدرتی را برای انسان بوجود می‌آورد که سیر این در سایه عمل و پیروی از فرازهای شریعت از جمله زیارت عاشورا پدید می‌آید؛ سلامی که می‌دهیم ترجمان همان حرارت است، این سلام نشانگر ۳ حیطه است:شناخت و معرفت، عشق و اطاعت. هر سه حیطه باید به منصه ظهور برسد تا سلام درخوری باشد.

دکتر مومن در ادامه به شبهه ای که در این زمینه مطرح شده است اشاره کرد و گفت: عنوان شده است قتل و غارت و جنایت زیادی در طول تاریخ صورت پذیرفته چرا به عاشورا تاکید می‌کنید؟! در پاسخ به این شبهه باید گفت موضوعی که در اینجا مطرح است حرمت شکنی‌ای است که در خصوص پسر پیغمبر خدا صورت گرفته است. درواقع این جنایت کنه عالم را بهم ریخت و انسانیت را به پست ترین مقام خود تنزل داد.

وی در پایان تصریح کرد:  بکاء و گریستن تحول درونی انسان است که رزقی‌ که منجر به سطح معرفت و معنویت ما را رشد می‌دهد لذا باید سعی کنیم هر شبی که می‌گذرد نسبت به شب گذشته از رزق بیشتری برخوردار شویم و این افزایش پیدا نخواهد کرد مگر با مراقبه.در زیارت عاشورا صف بندی های حق و باطل مشاهده می‌شود و می‌بایست از مصادیق لعن که به لسان معصوم مورد لعن قرار گرفته‌اند تبری جست. در نهایت اینکه با سیر متعالی همراه شویم که در ایام مجرم این جذبه بسیار اهمیت دارد و ما را تربیت می‌کند تا منتظر واقعی باشیم.


( ۴ )

نظر شما :