برگزاری نشست تخصصی بین المللی زنان مسلمان در دانشگاه امام صادق(ع)، پردیس خواهران

۱۷ آذر ۱۳۹۲ | ۲۱:۰۵ کد : ۳۲۲ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۳۱۹
نشست تخصصی بین المللی با موضوع "نقش زنان درحرکت های مردمی جهان اسلام با رویکرد الگوی سوم" در روز سه شنبه 5 آذر ماه 92 از ساعت 8 صبح الی 12:30 در سالن کنفرانس دانشگاه امام صادق(علیه السلام) پردیس خواهران برگزار شد

نشست تخصصی بین المللی با موضوع "نقش زنان درحرکت های مردمی جهان اسلام با رویکرد الگوی سوم" در روز سه شنبه 5 آذر ماه 92 از ساعت 8 صبح الی 12:30 در سالن کنفرانس دانشگاه امام صادق(علیه السلام) پردیس خواهران برگزار شد. دانشگاه امام صادق (علیه السلام) در این نشست که با همکاری سازمان بسیج زنان برگزار شد پذیرای 70 نفر از بانوان فرهیخته مسلمان از کشورهایی چون لیبی ، آلمان، یمن، کرواسی، آمریکا، مکزیک، افغانستان، بنگلادش و.... بود.

این نشست با قرائت قرآن کریم توسط برادر بسیجی جناب آقای نوری و سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. سرکار خانم حکیمیان، دبیر نشست  ضمن عرض خیرمقدم به مهمانان از اهداف استکبار جهانی در معنویت زدایی، عفاف زدایی و تقلیل جایگاه زنان سخن گفت. سپس سرکار خانم اصلانی، مسئول سازمان بسیج جامعه زنان کشور ضمن اشاره به هدف نشست در ترسیم الگوی سوم بر مبنای فرمایشات مقام معظم رهبری بیان نمود: این الگو اشاره به زنان انقلابی مجاهد و متعهد و تأثیر گذار در انقلاب اسلامی ایران دارد که با حفظ هویت زنانه و روح بزرگ مادرانه و با شجاعت و بینش هوشمندانه و با اراده و عزمی قوی سهم بسزایی در انقلاب اسلامی و دوران 8 سال دفاع مقدس ایفا کردند.

در ادامه نشست استاد رحیم پور ازغدی، ضمن اشاره به کارکرد و مسئولیت زن مسلمان معاصر در جهان در مقولاتی چون حضور مبارزات سیاسی زن مسلمان، حضور اقتصادی و مشارکت در تمدن سازی، عشق و جنسیت تصریح کرد: الگو سوم با بهره گیری و تبعیت از مبانی و معارف اسلامی شکل گرفته است لذا رعایت حریم در روابط زنان و مردان در اجتماع و نتایج و اثرات آن و همچنین مسئله حجاب برای زنان و مردان در حفظ این حریم، از اهمیت به سزایی برخوردار است. جناب آقای رحیم پور در خاتمه سخنانش به سوالات حاضرین پاسخ داد.

سپس سرکار خانم دکتر ورزدار، استاد دانشگاه امام صادق(ع) ضمن ارائه مقاله ای با عنوان "مدل بسیج در حرکتهای مردمی" به تاریخچه تشکیل سازمان بسیج زنان اشاره کرده و مقولاتی چون نقش دفاعی زنان در صدر اسلام، نقش زنان در پیروزی انقلاب، دیدگاههای حضرت امام خمینی (ره) در خصوص نقش و جایگاه زنان را مبنای تشکیل بسیج در جامعه بیان کرد. دکتر ورزدار در همین راستا به فعالیت های بسیج در بهره گیری از فضای مجازی،  الگو سازی برای نسل جوان،  بهره گیری از نخبگان، توسعه فرهنگ و عفاف و ... اشاره نمود.

همچنین در این برنامه خانم دکتر مژگان سخایی، عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) درباره ویژگیهای زن مسلمان سخنرانی کرد و گفت: زنان مسلمان نگاه کریمانه دارند. از زن بودن خود خرسندند. برخلاف مدل غربی که می خواهد خود را جای مرد قرار دهد. زنان مسلمان  هدفمند هستند. زندگیشان بازیچه نیست. رهبر دارند.  الگو و مدل زندگی دارند.  پیوستگی نقش دارند یعنی همه در راستای یک هدف هستند. حیا زن مسلمان در ظاهر هویداست. نگرش او بر عدالت استوار است. در نقش های خود اولویت بندی دارند که بالاترین آن بندگی خداست که بر همه نقش ها حاکم است.

در ادامه برنامه، خانم حاج حسینی زن مبلغ و شیعه شناس از آمریکا که به دین اسلام گرویده است ضمن پخش کلیپی با موضوع حضرت عیسی از منظر امام حسین(ع) گفت: این کلیپ توسط چند تن از دانش آموزان مسیحی ساخته شده است. نکته جالب توجه این است که یکی از دانش آموزان مسیحی، پس از اتمام ساخت این کلیپ مسلمان شد.

در خاتمه نشست، خانم دکتر فائزه عظیم زاده اردبیلی معاونت محترم پژوهشی و فناوری دانشگاه امام صادق(علیه السلام) پردیس خواهران ضمن پاسخ به سوالات مهمانان خارجی راجع به مسایل زنان چون ارث، حجاب و ... به جمع بندی مباحث علمی مطرح شده پرداختند.


نظر شما :