معنا افزایی در قرآن در بستر حذف حرف جر تبیین شد

۲۶ تیر ۱۴۰۰ | ۰۱:۲۰ کد : ۳۱۲۹ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۲۸

کرسی ترویجی عرضه و نقد دیدگاه‌های علمی دانشگاه امام صادق (ع) با موضوع معنا افزایی در قرآن در بستر حذف حرف جر با ارائه دکتر فاطمه ملایم، عضو هیأت علمی پردیس خواهران و با حضور ناقدان محترم، دکتر عدنان اشکوری، عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی و دکتر نیکو دیالمه، عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع)- پردیس خواهران برگزار شد. در این وبینار که در روز چهارشنبه 23 تیرماه برگزار شد، دکتر فاضله میرغفوریان، عضو هیأت علمی پردیس خواهران به عنوان دبیرعلمی کرسی حضور داشت.

دکتر ملایم در ابتدای این کرسی به کارکردهای معنایی حذف به طور کلی اشاره نمود و آنها را شامل اختصار، ایجاز، تعمیم، ضرورت شعری، دلایل ذوقی و غیره دانست.

وی در ادامه به بیان مقدمه‌ای در مورد موضوع بحث پرداخت و به اهمیت حرف جر در قرآن کریم شامل تجلی جنبه‌های اعجاز بلاغی قرآن در حروف جر، کاربردهای متعدد حروف جر و اهمیت آن، انتقال معنی از طریق حذف حرف جر، معناسازی با حذف واژگان و حروف جر به جای ذکر آنها پرداخت.

عضو هیأت علمی پردیس خواهران در ادامه ضمن ذکر پیشینه نظری موضوع و خلاء‌های پژوهشی موجود در آن تصریح نمود: متن باز نسبت به متن بسته معناهای بیشتری را به ذهن متبادر می‌کند و فضا را برای کشف محذوف و به تبع آن معناهای احتمالی باز می‌کند و فرصتی را برای رمزگشایی در راستای تذکر قرآن به اهمیت تفکر و تعقل فراهم می‌کند و به ذکر زیبایی‌شناسی قرآن پاسخ می‌دهد.

وی در ادامه با ذکر آیات قرآن کریم به تاثیرات حذف حرف جر در جهت معناافزایی آن پرداخت و موارد را به صورت مصداقی تبیین کرد.

در ادامه دکتر عدنان اشکوری، ناقد کرسی ضمن بیان نکات مثبت این اثر علمی به برخی از ایرادات آن نیز اشاره کرد و افزود: در زمینه حذف در قرآن کریم کارهای بسیار زیادی انجام شده است و در این راستا منابع زیادی وجود دارد که برخی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند؛ اما  نه در فهرست منابع و نه در پیشینه تحقیق این کار علمی، به این منابع اشاره نشده است.

سپس دکتر دیالمه ضمن اشاره به محسنات این کار تحقیقی تصریح نمود: این پژوهش حوزه بسیار مهمی را مورد بررسی قرار داده است و علی‌رغم کارهای بسیار زیادی که در این حوزه شده است، اما باز هم جای کار بسیاری دارد و هر پژوهشگری که به نوعی وارد این حوزه‌ها می شود، می‌تواند به سهولت ادعا کند که به معناهای جدیدی دست پیدا می‌کند. بنابراین این کار ارزشمند است هر چند که نمی‌توانیم موارد را به تقسیم‌بندی این کار تحقیق محدود کنیم و می‌توان با بررسی‌های بیشتر موارد افزون‌تری را در این معناسازی‌ها یافت.

وی در ادامه به صورت مصداقی و با بررسی آیات مطروحه در این کار علمی به بررسی یافته‌ها و بیان نکته نظرات پرداخت.

در پایان دکتر ملایم ضمن پاسخ به نکات مطروحه از سوی ناقدین جلسه، به سوالات حضار در راستای مطالب طرح شده پاسخ داد.    


نظر شما :