دومین نشست از سلسله نشست‌های آشنایی با اندیشمندان انقلاب اسلامی

بررسی ابعاد شخصیتی آیت الله مهدوی کنی(ره)

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۲ کد : ۳۰۰۳ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۴۰

نشست دوم از سلسله نشست‌های "آشنایی با اندیشمندان انقلاب اسلامی" با عنوان وفادار غیور صادق، بررسی ابعاد شخصیتی آیت الله مهدوی کنی(ره) در یازدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، با سخنرانی حجت الاسلام مهدوی کنی و با حضور ریاست محترم پردیس خواهران و تعدادی از اساتید و دانشجویان، به همت انجمن های علمی_دانشجویی پردیس، برگزار شد.

 طی این نشست، حجت الاسلام مهدوی کنی ابتدا به تبیین تعدادی از خصائص بارز در آیت الله مهدوی کنی پرداختند . از جمله نکاتی که در این راستا مورد تاکید ایشان قرار گرفت، حضور مجموعه ای از صفات در تعادل و تناسب باهم در آیت الله مهدوی بود ، به نحوی که ایشان خروجی های معتدلی ارائه میدادند که در حل افراط ها و تفریط ها کمک کننده بود.
نکته دیگر مورد تاکید ایشان همه جانبه بودن و پیوستگیِ ابعاد شخصیتی و مبارزاتی و نیز سخنان ایشان بود که باعث دشواری تقطیع سخنانشان و نیز تمرکز گروه های متخلف بر جنبه های خاصی از شخصیت ایشان میشد. 
از جمله خصائص دیگری که به آن ها در ادامه اشاره شد، قاطعیت، جدیت و پیگیری ایشان در اداره دانشگاه ، روحیه عاطفی و بزرگمنشانه آیت الله و صمیمیتشان با دانشجویان ، برخورد مناسب با مخالفان و تاثیرگذاری بر آن ها، تقید و تعهد عملی به معرفت علمی و نیز اعتقاد ایشان به "تقدم تربیت بر تعلیم" ، اهمیت دادنشان به اخلاق (با زیربنای معرفتی قوی) بیش از سایر دروس و همچنین مزین بودنشان به ویژگی مهم "توازن در تربیت" در دوگانه هایی مانند علم یا عمل، تعمیق علم یا ترویج آن، پرداختن به علوم پایه یا کاربرد در علم، اصول یا مصلحت، حقوق یا اخلاق و .... بود.
در ادامه حجت الاسلام مهدوی کنی به پاسخ دادن به پرسش های مطرح شده پرداختند و در این راستا به تعدادی از شاخصه های استاد و دانشجوی انقلابی از منظر آیت الله مهدوی از جملا عمق علمی، اطلاع از مسائل زمان و نقش آفرینی به عنوان فرد انقلابی اشاره کردند. همچنین به سهم بزرگ آیت الله باقری کنی و حاجیه خانم مهدوی کنی در اعتلای دانشگاه اشاره شد. در پایان نیز  تعدادی از سخنرانی ها و جلسات پیاده شده ایشان از جمله دروس اخلاقشان که تحت عنوان اخلاق عملی انتشار یافته  و نیز دروس تفسیر و بخشی از مجموعه گفتارهای فقهی ایشان که منتشر شده اند معرفی شدند.
در خلال جلسه نیز دانشجویان در قالب کلیپ هایی که از سوی انجمن های دانشجویی تهیه شده بود، مراتب قدردانی خود را به حضور آیت الله مهدوی کنی و همچنین حاجیه خانم مهدوی کنی و سایر اساتید در آستانه روز معلم ابراز کردند.


نظر شما :