شخصیت شناسی امام خمینی (ره) به مناسبت دهه مبارک فجر

۲۰ بهمن ۱۳۹۹ | ۲۱:۰۳ کد : ۲۸۴۸ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۳۸۵

به مناسبت دهه مبارک فجر، جلسه بحث و گفتگو با موضوع شخصیت‌شناسی امام خمینی(ره) با حضور حجت الاسلام مجتبی عرب، مدیر حوزه نهضت و استاد و مدرس حوزه علمیه در روز یکشنبه 19 بهمن در فضای اسکای روم برگزار شد.

در این نشست که با استقبال خوب دانشجویان همراه بود، حجت الاسلام عرب ضمن اشاره به مکتب امام خمینی و سخنان ارزشمند مقام معظم رهبری راجع به مکتب امام (ره) خاطرنشان کرد: حضرت آقا مکتب امام را بسیار نیرومند و نیاز جوان امروز دانستند.

وی در ادامه ضمن تاکید بر لزوم توجه بر اندیشه‌ها و مکتب امام خمینی(ره) تصریح کرد: در اندیشه و مکتب امام خمینی (ره) مسائل اساسی مطرح شده است تا چگونگی زیستن و زندگی به سمت حیات طیبه را در سطح فرد، خانواده، جامعه و فضای بین‌المللی نشان دهد.

حجت الاسلام عرب سپس بیان کرد: ما در طول زندگی دریافت هایی داریم که زندگی ما را شکل می‌دهد و گزاره‌هایی داریم که با آن زندگی می‌کنیم؛ اما نکته مهم این است که چقدر گزاره‌های ما با داده‌های ما منطبق هستند. درواقع ما با گزاره‌ها زندگی می‌کنیم و یک نظامی بین گزاره‌های ما وجود دارد و ما به این گزاره‌های باور و گرایش داریم.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه باور و گرایش ما همان ایمان و اعتقاد ماست تصریح نمود: اعتقاد در واقع از ریشه عقد به معنای گره است. یعنی چیزی که به وجودمان گره می‌خورد و با آن زندگی می‌کنیم. باور در زندگی متجلی می‌شود؛ در حالیکه ممکن است چشم ظاهر آن را نبیند. اگر اعتقادات و باورها نظامند باشند مکتب به وجود می‌آید.

مدیر حوزه نهضت به انتخاب درست مکتب در زندگی اشاره کرد و افزود: انسان بدون مکتب زیست نمی‌کند و لازم است براساس مکتب منطبق بر قرآن و امام زمان(عج) حرکت کند. اسلامی که با قرآن سازگار نباشد یعنی با امام زمان (عج) سازگار نیست.

مدرس حوزه علمیه در پایان ضمن پاسخ به سوالات حاظران در جلسه به مکتب امام خمینی با ویژگی‌های کامل آن اشاره نمود و تاکید کرد: بر همه ما لازم است بر پایه این مکتب حرکت کنیم و با آن زیست کنیم تا به سعادت برسیم.   


( ۱ )

نظر شما :