برگزاری ششمین جلسه دوره آموزشی «تلاوت احسن» ویژه اساتید و کارکنان

۲۳ دی ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۶ کد : ۲۸۰۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۳۶

ششمین جلسه دوره آموزشی تلاوت احسن با تدریس دکتر مومن، عضو هیات علمی پردیس خواهران و با حضور جمعی از اساتید و کارکنان در روز پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹ در فضای مجازی اسکای روم برگزار گردید.

دکتر مومن در این دوره آموزشی مطرح نمود: یکی از مباحث مهم در تلاوت قرآن شناخت صوت است. به عبارتی شناختی که از پرده‌های صوتی خود بدست می آوریم. در واقع شناخت صوت سبب می گردد بدون تکلف و سختی سخن بگوییم. چنانچه با توجه به پرده صوتی خود تلاوت متناسب ارایه ندهیم باعث آسیب به پرده صوتی خواهد شد.

وی در همین راستا افزود: لحن به مقام و نغمه ای که فرد می‌خواند،  برمی‌گردد . در واقع لحن را از هر قاری که تمرین می‌کنیم، می آموزیم اما پرده های صوتی اختصاص به خودمان دارد.

دکتر مومن در ادامه به انواع تشدید شامل تشدید خیشومی که تمام صدا را از بینی بیرون می دهند و تشدید دهانی که به نوعی دهان پر کردن است پرداخت و خاطرنشان کرد: تقلیدهای غلط هم به پرده صوتی آسیب می‌رساند و هم تشدید خشیومی یا دهانی ایجاد می‌کند.

وی به تلاوت‌های زیاد در طول روز به عنوان راه حل اشاره کرد و به طرح نکاتی در زمینه تلاوت پرداخت و افزود: لازم است هنگامی که صدا خسته یا مضطرب است تلاوت نکنیم. در همین راستا پرهیزهای غذایی داشته باشیم. چای پررنگ و نوشیدنی های مضر صنعتی و غذاهای تند و تیز نخوریم.

دکتر مومن در پایان ضمن پاسخ به سوالات حضار به ارائه مباحثی در زمینه طنین، انعطاف و سایه صوت پرداخت.


نظر شما :