فلسفه اسلامی و داروین مورد بررسی و واکاوی قرار گرفت

۱۸ آبان ۱۳۹۹ | ۱۸:۴۶ کد : ۲۶۶۰ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۶۴۹

نشست فلاسفه اسلامی و داروین با حضور دکتر سراجی پور، عضو هیأت علمی پردیس خواهران در روز چهارشنبه 15 آبان 99 در فضای مجازی برگزار شد.

دکتر سراجی پور در ابتدای این نشست به سیر تحول نظریه تکامل داروین به صورت اجمالی  پرداخت و در ادامه در رابطه به نحوه  ورود این نظریه به ایران و چگونگی مواجهه متفکران مسلمان با آن مبادرت کرد.

وی سپس ضمن بیان مفهوم نظریه تکامل گفت: این نظریه به این معناست که همه موجودات عالم از یک موجود تک سلولی ایجاد شده‌اند و رفته رفته تکامل پیدا کرده و این تکامل سبب تکثر شده است.

عضو هیأت علمی پردیس خواهران در همین راستا افزود: پیش از داروین این نظریه توسط لامارک و هایکل مطرح شده بود و داروین صرفا آن را بر پایه شواهد و اصول علمی و تجربی بیان کرد. اما بعدها طبیعت گرایان آن را به نفع خودشان تفسیر کردند و به نحوی آن را بیان نمودند که شبهاتی از جمله انکار وجود خدا، نسبیت اخلاق، حصول جهان بر اثر اتفاق و ... بر آن وارد شد.

وی در ادامه به نوع برخورد متفکران مسلمان معاصر از جمله سید جمال الدین اسد آبادی، آیت الله سید محمد حسین شهرستانی، محمد رضا نجفی اصفهانی ، علامه طباطبایی و یدالله سحابی  در رابطه با نظریه مذکور پرداخت و به طور مختصر رویکردهای موافق و مخالف این اندیشمندان و دلایل آنان را مطرح کرد.


نظر شما :