کارگاه مواجه با شبهات به همت بسیج دانشجویی برگزار شد

۱۰ آبان ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۹ کد : ۲۶۳۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۴۲

این کارگاه به همت بسیج دانشجویی پردیس خواهران و با ارائه خانم سید جوادی در روز پنجشنبه ۸ آبان ماه ۹۹ در فضای مجازی اسکای روم  برگزار شد.

در این کارگاه مباحثی چون آشنایی با مفهوم لغوی اصطلاحی و کاربردی شبهه، تفاوت شبهه و سوال و پرسشگری، انواع شبهات در قران، دسته بندی شبهات از منظر حوزه مربوطه، نخستین شبهه در تاریخ، علت ایجاد شبهه، تفاوت میان شبهه گر و شبهه دار، پاسخ گویی به شبهات روز جامعه، پرسش و پاسخ، پخش انیمیشن و تحلیل آن و تحلیل توییت‌های شبهه انگیز روز مطرح شد.

سپس سخنران عنوان کرد: شبهه از نظر لغوی به معنای پوشیدگی کار است. معنای لغوی شعبه به معنای مشابهت و پوشیدگی است در یک کلام شبهه یعنی هر پیام مشتمل بر دستگاهش به استدلالی که در آن یکی از باورها و بنیادهای اعتقادی یا تعالیم دینی مورد خدشه قرار گیرد یا منشاء خطا و اشتباه در شناخت درست آنها و هر حقیقتی شود.

وی ضمن بیان تفاوت پرسش و شبهه افزود: هدف از شبهه ایجاد تردید و شک در دل مخاطب است در حقیقت تفاوت شبهه و پرسش در کارکرد و اهداف آن است.

سخنران در ادامه ضمن پرداختن به انواع شبهه در قرآن گفتاری و رفتاری تصریح کرد: انواع شبه از منظر حوزه مربوطه عبارت است از اعتقادی، تاریخی و سیاسی. نخستین شبهه در تاریخ بشریت توسط ابلیس در باب خلقت آدم مطرح شد .

وی در ادامه به علت اصلی شکل گیری شبهه  اشاره کرد و گفت: استفاده از آن در انسان به سبب محدودیت آگاهی است. کسی که شبهه را برای انکار حقیقت ساخته است ممکن است آن را به دیگری منتقل کند و آن شخص را به شبهه مبتلا کند اما الزاما شبهه گر نیست اگر او استقبال کرد و درصدد خدشه‌دار کردن حقیقت برآمد با موسسان تفاوت ندارد و شبهه‌گر است.

سپس در ادامه ضمن ارائه کلیپ انیمیشن و تحلیل آن،  توییت‌های شبهه‌انگیز اخیر بررسی شد و در آخر یکسری شبهاتی که در این برهه زمانی با آن مواجه هستیم پاسخ داده شد. در همین راستا شبهه تلفن پاناسونیک و فتنه سال ۸۸و.... و منابعی جهت مراجعه و مطالعه بیشتر دوستان معرفی و در پایان مناجات با صاحب الزمان قرائت شد.


نظر شما :