معرفی کتاب سیاست انقلابی در ششمین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله مهدوی کنی (ره)

۰۳ آبان ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۷ کد : ۲۶۲۲ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۶۷

کتاب سیاست انقلابی شامل مجموعه سخنرانی‌ها و مصاحبههای آیت الله مهدوی کنی (ره) در باب تاریخ تحولات و شخصیت های انقلاب اسلامی همزمان با ششمین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله مهدوی کنی (ره) توسط دکتر طاهره محسنی، عضو هیات علمی پردیس خواهران در روز پنج‌شنبه یکم آبان ماه در فضای مجازی معرفی شد.

در این کتاب عناوین و موضوعاتی چون تاریخ دهه اول انقلاب اسلامی به روایت آیت الله مهدوی کنی(ره)، دیدگاه‌های آن عالم فرزانه در باب حکومت اسلامی، بزرگان انقلاب اسلامی در بیان آیت الله مهدوی کنی (ره) و جریان اصول گرایی در کلام آن عالم ربانی آمده است.

دکتر محسنی در راستای معرفی کتاب مذکور به ارائه مطالبی در زمینه آینده روابط بین ایران و آمریکا با توجه به مسئله اشغال لانه جاسوسی آمریکا در ایران، تاثیر تصویب قانون اساسی در کار شورای انقلاب و اقدامات شورا جهت هماهنگی با مصوبات، برنامه دادگاه‌های قوه قضائیه در دوره آغازین انقلاب و چگونگی روند ارتباط با وزارت دادگستری، تبیین عملکرد کمیته ها و پاسداران در قبال برخی شکایات صورت گرفته از سوی مردم، بررسی و پیگیری عملکرد کمیته‌های خودرو و مستقل با توجه به ساماندهی سپاه پاسداران و مسئله مذاکرات هیئت ویژه شورای انقلاب در کردستان و به رسمیت شناختن حزب دموکرات پرداخت.

وی در همین راستا به نقش کمیته‌های انقلاب در حراست و امنیت شهرها و مرزها در مقطع ابتدایی پس از انقلاب، فرمان ترکیب کمیته‌ها از اول انقلاب با روحانیت به فرمان امام (ره)، مسئولیت مرحوم آیت الله مهدوی کنی در کمیته مرکزی به فرمان امام (ره) و درخواست پیشنهاد آیت الله مهدوی کنی از امام مبنی بر رسمی شدن نیروهای مردمی در سپاه پاسداران و کمیته های انقلاب مبادرت کرد.  

عضو هیات علمی پردیس خواهران در ادامه و با توجه به مطالب مطروحه در کتاب مذکور به نقش کمیته‌های موقت در حفظ و تثبیت انقلاب اسلامی اشاره کرد و در این زمینه به نقش کمیته‌های انقلاب در حراست و امنیت شهرهای مرزها در مقطع ابتدایی پس از انقلاب و مسئولیت‌های آیت الله مهدوی کنی (ره) در کمیته مرکزی پرداخت.

دکتر محسنی در پایان به تشریح موضوعاتی چون نظریه پردازی و نظام سازی امام خمینی(ره) بر اساس اصل ولایت فقیه و نقش مجلس خبرگان رهبری در نظام جمهوری اسلامی با توجه به متون کتاب سیاست انقلابی مبادرت کرد.


نظر شما :