نقش دانشجوی تراز در بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری

۲۱ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۳:۳۰ کد : ۲۳۹۹ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۶۲۲

به مناسبت یوم الله 22 بهمن و شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی نشست علمی با عنوان نقش دانشجوی تراز در بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری" از سوی انجمن علمی دانشجویی علوم تربیتی و با سخنرانی  حجت الاسلام و المسلمین دکتر ذوعلم، رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در روز دوشنبه 21 بهمن در سالن شهید مطهری پردیس خواهران برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر ذوعلم در این نشست به ایراد سخنرانی در سه بخش انقلاب اسلامی، بیانیه گام دوم و شخصیت والای شهید سلیمانی به عنوان عنصر نمونه تربیت شده انقلاب اسلامی پرداخت.

وی ضمن اشاره به اینکه انقلاب اسلامی محصول یک اجتهاد بسیار بنیادین و پویا و محصول یک شناخت عمیق از اسلام بوده است تصریح نمود: در آن زمان حضرت امام و شاگردان او از معدود افرادی بودند که این نگاه و شناخت عمیق به اسلام را داشتند و فراگیر شدن این دیدگاه و شناخت یک معجزه بود.

دکتر ذوعلم در همین راستا افزود: آنچه که امام را از سایرین متمایز می‌ساخت دین شناسی ایشان بود. حضرت امام اسلام را مقوله فردی نمی‌دانست و به جنبه اجتماعی آن نیز توجه زیادی داشتند. درواقع اسلام از دید ایشان یک دین انقلابی است و با این نگاه انقلاب اسلامی سه وجه معنوی و الهی، عقلانی و مردمی دارد.

وی ضمن اشاره به اینکه این نوع نگاه در حضرت امام و مقام معظم رهبری وجود دارد خاطر نشان نمود: انقلاب اسلامی محصول یک اجتهاد پویا، علمی و عملی، مستند به قرآن و سنت، نوآورانه، خلاقانه و نواندیشانه بود که حضرت امام و همچنین مقام معظم رهبری به این اجتهاد رسیدند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در ادامه ضمن تاکید بر اینکه این اجتهاد 41 سال ادامه یافته است بیان کرد: بیانبه گام دوم یک متن اجتهادی است. اجتهادی نوآورانه نسبت به آینده جامعه است. اگرچه مبانی آن از قبل مطرح بوده است اما این کلیت و این شبکه مفهومی که در این بیانیه شکل گرفته و پردازش شده است یک محصول جدید فکری است.

وی در ادامه ضمن تاکید بر انجام پژوهش های مستمر و لزوم استخراج دلالت هایی که در عرصه های مختلف گام دوم وجود دارد به کلید واژه های این بیانیه شامل آزادی، اخلاق، معنویت، عدالت، استقلال، عقلانیت، عزت و برادری اشاره کرد و افزود: لازم است اهداف تربیتی مان را بر این اساس بازخوانی کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر ذوعلم در ادامه به شخصیت شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان دست پرورده مکتب حضرت امام اشاره کرد و تصریح نمود: شهید سلیمانی در چنین مکتبی با یک خودسازی عمیق در بستر واقعیت رشد یافته بود و به راستی ولایت مداری عمیق و راستین بود.

وی در پایان ضمن پاسخ به سوالات دانشجویان خاطرنشان کرد: ما سه ضلع در هویت ملی خودمان داریم و آن شامل مسلمان، ایران و انقلاب است که سردار سلیمانی نماد این هویت بود و به یک مدل و الگو تبدیل شد و به ایران، مسلمانان و انقلاب خدمت کرد.

      


نظر شما :