کارگاه علمی "حکمرانی دانشگاه" برگزار شد

۳۰ دی ۱۳۹۸ | ۰۷:۳۳ کد : ۲۳۵۴ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۲۰۰

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی پردیس خواهران به‌منظور ارتقاء دانش اعضاء هیات‌علمی کارگاه "حکمرانی دانشگاه" را با ارائه دکتر احمدرضا روشن، عضو هیات‌علمی موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی در روزهای چهارشنبه 18 و 25 دی‌ماه 98 به مدت 6 ساعت برگزار نمود.

در این کارگاه که در آن اعضای هیات‌علمی دارای سمت اجرایی شامل معاونان پردیس و مدیران گروه‌ها و بخش‌های علمی شرکت داشتند، دکتر روشن به تعریف مفاهیم کلیدی مباحثی چون حکمرانی، حکمرانی خوب و حکمرانی دانشگاه پرداخت.

وی ضمن پاسخ به این سؤالات که شاخص‌ها و اصول حکمرانی خوب در دانشگاه و پیش‌بایست­‌ها و راهکارهای اجرایی آن در دانشگاه چیست به مفهوم حکمرانی پرداخت و تصریح نمود: لازم است ابتدا مشخص گردد که حکمرانی چه چیزی نیست؛ که ازجمله این موارد می‌توان به‌فرمان و دستور دادن، حکومت، دولت، حاکمیت، رهبری و مدیریت اشاره نمود.

دکتر روشن در ادامه به تبیین مفهوم حکمرانی به‌عنوان روش اجرایی امور و هنر اقدام در پیچیدگی‌ها پرداخت و مواردی مانند حکمرانی در سطح کلان و خرد، انواع الگوهای فرمانروایی شامل حکمرانی جدید، حکمرانی بین المللی و الگوی عام حکمرانی، رویکردهای حکمرانی و شکست حکمرانی را بررسی کرد.

عضو هیات‌ علمی موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی در پایان ضمن ارائه مثال‌های کاربردی و تبیین نحوه به‌کارگیری آن‌ها در آموزش عالی، به تشریح مواردی چون حکمرانی خوب و شاخص‌های آن شامل پاسخگویی، حاکمیت قانون، شفافیت، مسئولیت‌پذیری، کارایی، اثربخشی، عدالت، مشارکت و اجماع‌سازی پرداخت.


نظر شما :