دومین کارگاه نقد کتاب دانشگاهی در حوزه علوم انسانی برگزار شد

۲۲ تیر ۱۳۹۸ | ۰۷:۳۱ کد : ۲۱۳۸ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۶۲

دومین جلسه از کارگاه نقد کتاب دانشگاهی توسط دکتر سید حسین حسینی، عضو هیات علمی گروه فلسفه دین پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور اعضای هیات علمی و اساتید پردیس خواهران در روز دوشنبه 10 تیر 98 در سالن بانو امین برگزار شد.

دکتر حسینی در ابتدای این کارگاه ضمن برشمردن مهم­ترین اهداف کارگاه متد نقد، به تبیین مباحثی چون موضوع و ابعاد کارگاه متد نقد، تحلیل مولفه‌های مفهومی نقد، نظام­‌مندسازی نقد علمی در حوزه علوم انسانی، دانش‌افزایی و آموزش متد نقد علمی کتب تألیفی در حوزه علوم انسانی پرداخت.

وی در ادامه ضمن معرفی منابع نقد علمی و ادبی، ساختارهای نقد علمی در حوزه علوم انسانی را تحلیل نمود.

عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منطبق بر تحلیل‌های ارائه شده ضمن بیان اینکه اثر علمی در وهله نخست باید در بعد شکلی-صوری و سپس در بعد محتوایی-علمی و از دو منظر امتیازات و کاستی­ها نقد گردد به بیان مولفه­‌های هر بعد به تفکیک پرداخت و مصادیقی را پیرامون هریک از ابعاد ارائه کرد.

شایان ذکر است در پایان کارگاه مذکور  که به دو صورت تئوری و عملی برگزار شد؛ اعضای محترم هیأت علمی مطابق با «پرسشنامه نقد و بررسی متون و کتب علوم انسانی» تنظیم شده توسط دکتر حسینی، به نقد کتابی در رشته تخصصی خود به صورت دقیق و علمی مبادرت نمودند.


نظر شما :