دومین جلسه از سلسله نشست‌های جریان شناسی دهه 60 برگزار شد

۲۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۱ کد : ۲۰۹۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۹۷

به همت معاونت آموزشی بسیج دانشجویی پردیس خواهران، دومین جلسه از سلسله نشست‌های جریان‌شناسی دهه 60 با حضور جمع کثیری از استادان و دانشجویان، در روز دوشنبه 20 خرداد در سالن شهید مطهری برگزار شد.

در ابتدای این نشست، دکتر گنجی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه ضمن بیان گزیده‌ای از مباحث جلسه گذشته به بررسی تکوین جریان چپ و راست در کشور و دو تیکه شدن یاران انقلاب و چرایی آن، همچنین بررسی شخصیت‌های شاخص‌ هر یک از جریانات و تفاوت‌های اساسی این دو گروه و نیز ارائه مستنداتی مبنی بر تفاوت نگاه هر دو‌جریان با محوریت موضوعاتی چون اقتصاد ،ولایت فقیه و‌ سیاست خارجی پرداخت.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه در بیان تفاوت راست و چپ افزود: چپ‌گرایی در معنای لغوی به معنی نق زنی، تحول‌خواهی، ضد سرمایه‌داری، ضد اشرافی‌گری و راست‌گرایی به معنای اعتقاد به اقتصاد بازار و اقتصاد آزاد و مخالف تحول است.

وی در ادامه به تفاسیر موجود درباب انتخابات دوم خرداد 76 اشاره کرد و وقایعی چون جریان دانشجویی، تاثیر مطبوعات، استحاله پارلمانی یا قانونی را مورد بررسی و تبیین قرار داد.

دکتر گنجی در بخشی ازنشست ضمن تحلیل سخنرانی‌های مقام‌معظم رهبری در جریان دهه ۶۰ به چگونگی حوادث پس از انتخابات سال۷۶ اشاره نمود و در همین راستا به معرفی کتاب‌هایی جهت افزایش آگاهی مخاطبان مبادرت کرد.
وی در پایان ضمن پاسخ به سوالات حضار، به نقش کلیدی دانشجویان، به ویژه دانشجویان رشته‌های علوم انسانی و‌ همچنین نقش بیشتر دانشجویان دانشگاه‌ امام صادق (ع)، اشاره کرد و خاطرنشان نمود: دانشجویان لازم است با دانش و بینش کافی و آگاهی کامل و جامع به تحلیل روند تاریخی آن دوران بپردازند و مدبرانه عمل کنند.

 

         

 

 

.


نظر شما :