نشست جریان شناسی دهه شصت توسط بسیج دانشجویی برگزار شد

۲۳ دی ۱۳۹۷ | ۰۹:۵۵ کد : ۱۸۹۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۷۲

معاونت آموزشی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)- پردیس خواهران "نشست جریان شناسی دهه شصت" را در روز یکشنبه 23 دی ماه در سالن شهید مطهری با حضور دکتر عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه جوان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار نمود.

دکتر عبدالله گنجی به ویژگی‌های بارز انقلاب جمهوری اسلامی ایران و اهداف عالیه آن اشاره کرد و گفت: همه انقلاب‌های دنیا ریشه اقتصادی داشتند. اما هدف انقلاب ما متفاوت بود و این تفاوت در کلام، بیان و پلاکارد انقلابیون ما مشهود بود.

وی به شروط انقلاب اشاره کرد و بیان کرد: انقلاب از عواملی چون مردم، رهبری و ایدئولوژی ساخته شده است. اهداف متعالی این عوامل انقلاب را در مسیر درست هدایت می‌کند.

مدیر مسئول روزنامه جوان به تبیین نهضت آزادی که از سال 1340 تشکیل شد مبادرت نمود و در این باره تصریح کرد: انقلاب با آمدن امام، رهبری یافت. ایشان از سال 42 تا 48 شاه را نصیحت کرد، اما نصیحت بی فایده بود و منجر به پیدایش انقلاب شد. امام تفسیر حسینی یزیدی از تفکر دیروز تا امروز انقلاب را داشتند، انقلاب ما در عاشورای 42 رقم ، در عاشورای 57 پیروز و در عاشورای 88 منجر به قیام 9 دی شد.

 وی در ادامه به تشریح رفراندوم و رای بالای مردم در آن و درخواست همه جانبه انقلاب دینی اشاره کرد و خاطر نشان نمود: 98 درصد مردم خواستار انقلاب دینی بودند. این میان عده قلیلی مخالف بودند که بعد از انقلاب دست به اسلحه بردند اما با هوشیاری مردم سرکوب شدند.

دکتر گنجی در ادامه نشست به تاریخچه فعالیت مجاهدین خلق اشاره کرد و گفت: این گروه در 30 خرداد 60 اعلام جنگ کردند و هر کسی که متعلق به نظام بود را ترور کردند و سرنوشت عجیبی پیدا کردند. اکنون نیز در تیرانا در کشور آلبانی از سعودی‌ها پول می‌گیرند و برای امریکایی‌ها علیه جمهوری اسلامی پیام تولید می‌کنند.

جانشین سابق بسیج دانشجویی در ادامه به بیان وضعیت مجاهدین خلق در اردوگاه‌های اشرف در عراق و شعارها و اهداف آنها پرداخت و همچنین به تبیین ماجرای تسخیر لانه جاسوسی که امام آن را انقلاب دوم تلقی فرمودند مبادرت نمود.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی در پایان ضمن پاسخ به سوالات حضار بیان کرد: از مهر سال 60 انقلاب تثبیت شد. دست منافقین کوتاه شد. قائله خوزستان، کردستان و غیره نیز خوابید. امام به روحانیت اجازه ورود به حوزه اجرایی کشور را دادند که در مهر سال 60 تا زمستان 66 یاران امام بر هر سه قوه حاکم شدند.

شایان ذکر است جلسه دوم این نشست در روز یکشنبه 30 دی در سالن شهید مطهری پردیس خواهران برگزار می‌شود.

 

       

 

 

 

 

 

 

 


نظر شما :