مطالعات تطبیقی فقه و تربیت در ایران و جهان اسلام

۲۳ دی ۱۳۹۷ | ۱۳:۲۸ کد : ۱۸۹۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۹۳

نشست «مطالعات تطبیقی فقه و تربیت در ایران و جهان اسلام» با سخنرانی حجه الاسلام و المسلمین دکتر محمدعلی میرزایی، عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه در راستای گام‌های مقدماتی پردیس خواهران در تاسیس رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی (گرایش فقه تربیت) در مقطع کارشناسی ارشد در روز سه شنبه 18 دی 97 به اهتمام گروه فقه و حقوق اسلامی و با همکاری انجمن علمی فقه و حقوق خانواده برگزار شد.
دکتر محمدعلی میرزایی در ابتدای این نشست ضمن بیان جایگاه و ضرورت موضوع به بیان مقدمات اجمالی در زمینه جایگاه دانش‌های فقه و تربیت و رابطه این دو با یکدیگر مبادرت نمود.
وی در همین راستا، آسیب شناسی وضعیت موجود نظام آموزشی حاکم، تبیین خلأها و نیازمندی‌های آن را از نخستین گام‌های ورود به عرصه تربیت مدنظر قرار داد و این گام‌ها را در راستای برنامه ریزی هدفمند و مبتنی بر ضرورت‌ها لازم دانست.
عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه در ادامه افزود: هر علمی تا به لایه‌های اخلاق، فلسفه، تاریخ دانش و روش تجهیز نشود نمی‌تواند در راستای رفع مشکلات جامعه گام بردارد و علم فقه نیز از این قاعده مستثنی نیست.
وی در همین راستا، توجه به تعریف واژه «تربیت» را به ویژه  در عرصه فقه تربیتی یکی از لوازم تولید دانش دانست و توجه به این نکته که مفهوم مستعمل فعالان این حوزه در داخل کشور متفاوت از مفهوم تربیت در جهان عرب است را از نکات لازم برشمرد. با این وجود استفاده از منابع و نگاشته‌های اندیشمندان عرب در این حوزه را در تسریع گام‌های توسعه این دانش و بهره‌گیری از نظریات موجود ضروری دانست. 


نظر شما :