برگزاری مراسم نقد و رونمایی از کتاب

۰۱ دی ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۲ کد : ۱۸۵۹ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۳۹۸

مراسم رونمایی و نقد کتاب با عنوان " طرائق تدریس اللغه الثانیه المدخل التواصی فی تعلیم اللغه العربیه" با حضور ریاست محترم پردیس خواهران، معاونان، استادان و پژوهشگران در روز چهارشنبه 26 دی همزمان با هفته پژوهش در سالن بانو امین پردیس خواهران برگزار شد.  این کتاب توسط دکتر سهیلا محسنی نژاد، هیات علمی پردیس خواهران و زیر نظر دکتر عیسی متقی زاده، ویراستار علمی و دانشیار دانشگاه تربیت  مدرس به رشته تحریر درآمده است. حمید رضا حیدری، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی ناقد این اثر علمی در این مراسم بود.

در این جلسه، دکتر محسنی نژاد ضمن تشریح روش‌های تدریس زبان دوم با در نظر گرفتن رویکرد ارتباطی در تدریس زبان عربی، به انگیزه‌ها و تحلیل نیازهای زبان آموزان اشاره کرد و در این زمینه بیان نمود: روش‌های تدریس یک عنصر از عناصر برنامه‌ریزی آموزشی است که برای تغییر و تحول بسیار مهم است.

وی در ادامه ضمن بیان تاریخچه‌ای از نحوه کاربرد روش‌های تدریس گوناگون به آموزش هدفمند و تاثیرگذار در این زمینه اشاره کرد و تصریح نمود: لازم است با برگزاری دوره‌های کاربردی و معرفی روش‌های تدریس نوین به افزایش آگاهی و توانمندسازی معلمان زبان دوم پرداخته شود.

در ادامه دکتر متقی‌زاده، ویراستار علمی اثر ضمن اشاره به اینکه دانشگاه امام صادق(ع) در حوزه علوم انسانی پیشگام است به اهمیت نگارش این اثر علمی به زبان عربی اشاره کرد و گفت: از زمانی که ایرانیان اسلام را پذیرفتند دانشمندان ایرانی برای ماندگار ماندن آثار علمی کتاب ها را به زبان عربی می‌نوشتند اما در برهه ای از زمان نگارش کتاب‌ها به زبان عربی مغفول مانده است. لذا تولید آثاری به زبان عربی در این سطح، به پیشبرد دانش عربی کمک شایانی می‌کند.

در پایان دکتر حیدری، ناقد جلسه ضمن توضیح مختصری درباره روش‌های تدریس گذشته و اکنون به نکات مثبت این کتاب اشاره کرد و افزود: معرفی روش‌های تدریس جامع و کامل و همچنین تحلیل و بررسی کتاب های عربی کاربردی از نقاط مثبت این اثر علمی دانست.

       


نظر شما :