پنجمین پیش نشست همایش ملی فقه و تربیت با عنوان "تدبری در بیت" برگزار شد

۱۹ شهریور ۱۳۹۷ | ۰۹:۵۸ کد : ۱۶۹۱ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۸۴۶

پنجمین پیش نشست همایش ملی فقه و تربیت با عنوان "تدبری در بیت" توسط احمدرضا اخوت، محقق و مدرس دانشگاه تهران و عضو علمی مدرسه دانشجویی قرآن و عترت علیهم السلام دانشگاه تهران در روز یکشنبه 18 شهریور 97 در پردیس خواهران با حضور ریاست محترم پردیس خواهران و جمعی از اساتید و اعضای هیات علمی برگزار شد.

احمدرضا اخوت در ابتدای این نشست ضمن اشاره به مسائل موجود در جامعه و نحوه استخراج آن ها از  قرآن بیان کرد: برخی مسائل واضح و روشن هستند و با تورق در قرآن و مراجعه به تفاسیر و ترجمه های موجود قابل دستیابی هستند. اما برخی مسائل پیچیدگی بیشتری دارند و نیازمند روش هایی جامع تر هستند تا با ارتقاء سطح فکر و دید ما، استخراج مطالب از قرآن را میسر گردانند.

عضو علمی مدرسه دانشجویی قرآن و عترت علیهم السلام در همین راستا ضمن اشاره به روش های تحقیق موجود تصریح کرد: اشکالات اغلب پژوهش ها مربوط به بحث روش شناسی است. در نتیجه توجه به روش های تحقیق درست، علمی و کاربردی بسیار مهم است.

وی ضمن اشاره به وجود چهار روش تحقیق در استخراج مطالب به ویژه در حوزه خانواده از قرآن خاطر نشان نمود: یکی از روش ها این است که در مورد موضوع خاص، آیه ها را استخراج کنیم و با بررسی واژگان، ترجمه ها و تفاسیر به پاسخ برسیم. روش دوم این است که به قرآن مراجعه کنیم و به دنبال مسائلی به طور مثال در حوزه خانواده بگردیم و مطالب را استخراج کنیم که این روش تخصص بیشتری را می طلبد. روش دیگر این است که از هر دوی این موارد به صورت مختلط استفاده می کنیم و روش چهارم این است که ویژگی های ساختاری موضوع را بررسی کنیم و به یک نقشه و ساختار منسجم برسیم. این نقشه ها به جایابی مسائل و بررسی آن کمک می کنند و امکان استخراج پاسخ ها از قرآن را میسرتر می گردانند.

احمد رضا اخوت، در پایان ضمن پاسخ به سوالات حاضران در جلسه، جهت تبیین و شفاف سازی روش مذکور، به تشریح ساختارهای طراحی شده به صورت کاربردی و عملی پرداخت.

 

                


نظر شما :