دیدار اعضای هیات علمی، اساتید و محققان با حاج آقا جاودان

۱۶ اسفند ۱۳۹۱ | ۰۳:۲۴ کد : ۱۶۴ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۴۴
دیدار اعضای هیات علمی، اساتید و محققان با حاج آقا جاودان

در روزهای پایانی سال1391 و در راستای برنامه راهبردی انجمن علمی فقه و حقوق خانواده ایران، با همت و تلاش اداره کل پژوهش معاونت پژوهشی و فناوری، در تاریخ چهارشنبه 16/12/91 با حضور برخی از اعضای هیات علمی، اساتید و محققان توفیق ملاقات با عالم جلیل القدر و استاد اخلاق، حاج آقای جاودان محقق گردید.  در این ملاقات ایشان با طرح مسئله خانواده و زن به بیان نکات اخلاقی در زمینه صالحین و عمل صالح پرداختند.
استاد جاودان عنوان کرد «مسئولیتی که در راستای برنامه انجمن علمی فقه و حقوق خانواده ایران به عهده این جمع است مسئولیت خطیری است. باید از علوم اجتماعی، مردم شناسی و جامعه شناسی برای انجام اموری که می‏خواهید انجام دهید کمک بگیرید. پایه اولیه کار فقهی است. ما به دنبال شناخت مسائل و حقوق زن هستیم. هر مقدار روی فقه بیشتر کار شود بهتر می‏توان روی حقوق زن کارکرد. در کشورهای اسلامی دیگر مانند مصر و پاکستان بوده‏اند کسانی که به این مسئله اندیشیده‏اند. اولین کتابهای نگاشته شده در این خصوص توسط علمای هند است. مولانا محمد علی یکی از علمایی است که از این کتابها(حقوق زن) نگاشته است.سپس مصریها در این زمینه کتاب نوشتند. اگر به این کتب دست پیدا کنید کمکی برای پاسخگویی به مسائل خواهد بود. فقه آنقدر وسعت دارد که اگر چند سال هم بخوانند و دامنه آن را ببینید نمی‏توانید به همه مسائل آن دست پیدا کنید.»
ایشان در ادامه به بیان نکات اخلاقی آیه "لقد خلقنا الانسان فی احسن تقویم ثم رددناه اسفل السافلین الا الذین امنوا و عمل الصالحات فلهم اجر غیر ممنون"فرمودند: انسان از نظر ساختمان وجودی از سایر موجودات برتر و بالاتر است و این به جهت هدفی است که باید به آن برسد. رسیدن به مقام صالحین بسیار سخت و دشوار است. حضرت ابراهیم دائم دعا می¬کرد تا در زمره صالحین باشد اما تا زمانی که در دنیا بود به این مقام نرسید و آنجا که به مقام اسلام رسید پاداشی که به وی داده شد، این بود که در آخرت در شمار صالحان باشد.  


نظر شما :