کرسی ترویجی با عنوان "نقد کتاب های آموزش مهارت های زبان دوم" برگزار شد

۱۲ خرداد ۱۳۹۷ | ۰۷:۴۸ کد : ۱۶۱۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۸۰۰

کرسی ترویجی عرضه و نقد دیدگاه‌های علمی دانشگاه امام صادق(ع) با عنوان "نقد کتاب‌های آموزش مهارت‌های زبان دوم بر اساس شاخص‌های مطلوب" با ارائه دکتر سهیلا محسنی‌نژاد، عضو هیأت علمی پردیس خواهران و با حضور دکتر حامد صدقی، استاد نمونه گروه آموزشی زبان و ادبیات عربی دانشگاه خوارزمی و ناقد کرسی و معصومه حاجی عموشا، عضو هیأت علمی پردیس خواهران و دبیر علمی جلسه، در جمع اساتید، پژوهشگران و نخبگان علمی در روز چهارشنبه 9 اردیبهشت در پردیس خواهران برگزار شد.

در این مراسم دکتر محسنی‌نژاد ضمن بیان ضرورت برگزاری کرسی مبنی برمناسب نبودن مواد آموزشی موجود در زمینه آموزش زبان عربی و به تبع آن نیاز به تغییر و تحول آن، محدود بودن منابع آموزشی و ایجاد الگویی برای مؤلفان کتاب‌های آموزشی عربی عنوان کرد: تحقیقات بسیاری در زمینه شاخص‌‌ها و معیارهای تدوین و ارزیابی کتاب‏‌های درسی، دانشگاهی و کتاب‏‌های آموزشی زبان انگلیسی صورت گرفته است، اما پژوهشی اختصاصی در زمینه شاخص‏‌ها و معیارهای تدوین بسته‌های آموزش مهارت‏‌های زبان عربی صورت نگرفته است.

وی در این زمینه با توجه به این هدف که هر علمی نیازمند معیارهای نقد و ارزیابی خاص خود است به تبیین روش تحقیق7 مرحله ای به کار گرفته شده در این پژوهش پرداخت و بیان نمود: با به کارگیری این روش مدون، شاخص‏‌های مطلوب کتاب‌های آموزش مهارت‌های زبان عربی استخراج گردید.

دکتر حامد صدقی در ادامه ضمن بیان نکات مثبت این کار تحقیقی به چند نکته جهت بهبود پژوهش مذکور پرداخت و بیان کرد: کار مطالعه و آموزش زبان فقط به مباحث تئوری معطوف نمی‌گردد و جنبه عملی کار هم از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. لذا لازم است در این تحقیق هم مثال‌ها و جنبه‌های عملی بیشتری مطرح گردد.

وی در ادامه به چگونگی معیارها و مقوله بندی شاخص‌های به دست آمده اشاره کرد و گفت: لازم است چگونگی استخراج معیارهای اصلی و فرعی به خوبی تبیین شود تا کار جنبه سلیقه‌ای پیدا نکند و در این تقسیم‌بندی‌ها به منابع موجود ارجاع داده شود.

دکتر محسنی‌نژاد در پایان این کرسی علمی که با استقبال خوب اساتید و پژوهشگران همراه بود ضمن پاسخ به سوالات حضار به توضیح برخی از نکات و ابهامات مطرح شده توسط ناقد کرسی مبادرت نمود.

 

 

  

 


نظر شما :