زنان، پشتیبان اصلی دفاع مقدس

۰۱ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۹ کد : ۱۶۰۷ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۳۹۶

همایش "بانوی طراز اول انقلابی"  در روز دوشنبه 31 اردیبهشت در مصلای دانشگاه امام صادق(ع) - پردیس خواهران برگزار شد.

ابتدای این مراسم با قرائت قرآن و سپس پخش کلیپ رهبری در مورد نقش زن آغاز شد. فاطمه گریوانی، مسئول معاونت خواهران سازمان بسیج دانشجویی در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت.

گریوانی گفت: بانوی طراز اول انقلاب همان بانوی طراز اول اسلام یعنی حضرت زهرا(س)، حضرت زینب(س)،  حضرت خدیجه(س) و حضرت ام‌البنین(س) است که هزار و ۴۰۰ سال پیش می‌زیسته‌اند و شرط انقلابی بودن، پیروی از آنها است.

فعال مجمع جهانی بیداری اسلامی با اشاره به ابعاد شخصیتی حضرت زهرا(س)، بیان کرد: ویژگی ممتاز ایشان در بعد فردی، عبودیت خالصانه حضرت حق است که با خضوع و خشوع صورت می‌گرفت و نیز لقب محدثه که نشان از صحبت با فرشتگان الهی است.

وی در تبیین بعد خانوادگی شخصیت حضرت زهرا(س) بیان کرد: ایشان در مقام دختری، خود را با گذشت و ایثار، فدای اسلام و پدر کرده بود تا جایی که ملقب به امّ ابیها شده است.

گریوانی در همین راستا افزود: حضرت زهرا(س) در مقام همسری، همسر بزرگ‌ترین سردار اسلام بود؛ با وجود این‌ که نزد پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) کسی باارزش‌تر از ایشان نبود، در خانه آن‌قدر مشک به دوش می‌کشید که جای آن بر سینه‌اش می‌ماند.

وی با بیان بعد اجتماعی این شخصیت،تصریح نمود: حضرت زهرا(س) به موقع در اجتماع حضور داشت. مانند خواندن خطبه‌ی فدکیه به دفاع از حضرت علی(علیه السّلام) که اگر این حضور اجتماعی صورت نمی‌گرفت، چیزی از اسلام باقی نمی ماند.

مسئول معاونت خواهران سازمان بسیج دانشجویی، ضمن مقایسه‌ الگوهای زن در جامعه‌ کنونی خاطرنشان کرد: الگوی شرقی، زن خانه‌نشین می‌خواهد و الگوی غربی با ادعای مشارکت اجتماعی زن، از او استفاده ابزاری کرده و او را ملزم به ترک خانواده می‌داند.

گریوانی به دیدگاه اسلام درباره نقش زن اشاره کرد و گفت: اسلام، هردو نقش زن در خانواده و اجتماع را مهم دانسته و عفاف و حجاب را الزام مشارکت اجتماعی زنان می‌داند؛ همان‌گونه که پشتیبان اصلی در دفاع مقدس، زنان بودند.

وی بیان کرد: دشمنان اسلام علیه الگوی اسلامی زن، به فعالیت و تبلیغ پرداختند درحالی که خود مسلمانان در تبلیغ این شیوه، کم کاری کردند.

گریوانی با اشاره به استادان مؤمن و انقلابی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: دانشجوی انقلابی باید طراز اول علمی و مؤمن باشد؛ به صورت تهاجمی درباره‌ی مسئله زن در غرب، کار کرده و در شناساندن ۷هزار شهید زن به دیگران تلاش کند و اگر کاهلی ورزد، مدیون تمام زنان دنیا و ایران خواهد بود.

این همایش که به همت واحد مطالعات زنان بسیج دانشجویی پردیس خواهران تدارک دیده شده بود، با برنامه هایی چون تواشیح و کلیپی از گروه راحیل و بازدید از نمایشگاه عکس یادواره شهدای زن پایان یافت.

 

 

 

 


نظر شما :