نقد و بررسی مطالعات صاحبنظران جهانی

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۳ کد : ۱۶۰۱ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۶۹

دفتر مطالعات و تحقیقات علمی معاونت پژوهشی و فناوری پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ع) با هدف آشنایی اعضای هیات علمی و اساتید با نظریه و رویکردهای نوین علمی در سطح جهان، اولین نشست از سلسله نشست های معرفی، نقد و بررسی مطالعات صاحبنظران جهانی در حیطه علوم انسانی را با بررسی کتاب «دولت و بدن» با ارائه دکتر محیا صفاری نیا، عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه امام صادق(ع) پردیس خواهران در روز سه شنبه  11 اردیبهشت 97 برگزار کرد.

دکتر صفاری نیا، در این نشست با توصیف فصل های مختلف کتاب و ابعاد روش شناسی و محتوای یاد شده، از قبیل بنیادهای فلسفی تبیین حق بر بدن و مصادیق حقوقی مرتبط با بدن مانند باروری، تغییر و اصلاح بدن، فروش بدن، اجاره بدن و پایان بخشیدن به حیات را مورد بحث و بررسی قرار داد.

وی در این راستا ضمن اشاره به لزوم آشنایی با تلاش های نظری جدید بیان کرد:  در سطح جهانی ایجاب می کند که ما نیز از حیث مبانی فکری و اعتقادی خود در موضوعات مختلف مبتلا به جامعه، آثار منسجم و قابل ارائه جهانی را تولید کنیم.

دکتر صفاری نیا ضمن بیان این نکته که روندهای مطالعات جهانی نیز نشان می دهد که به شدت پژوهش های بین رشته ای توسعه یافته است و صاحبنظران رشته های مختلف به کمک یکدیگر نظریه های فراگیر و راهکارهای عملی کارآمدتر را شکل می دهند، خاطر نشان کرد: ما نیز نباید از این قافله تلاش قدرت بخش عقب بمانیم. مرور اثر معرفی شده، این واقعیت را فراروی ما قرار می دهد که لازم است در قبال مصادیق متعدد مطرح شده در کتاب رویکردهای فکری وکاربردی خود را منقح سازیم. چرا که خود ما نیز در بسیاری از مصادیق مطرح در کتاب با پرسش ها و چالش های نظری یا عملی داخلی مواجه هستیم.

در پایان ضمن استقبال اعضای هیات علمی از اینگونه نشست های علمی،  مباحثه و تعامل گروهی درباره موضوعات مطرح شده در نشست با مشارکت اعضاء هیات علمی انجام شد.


نظر شما :