برگزاری کارگاه "معیارهای پایان نامه نویسی" در سیزدهمین جشنواره هفته پژوهش

۲۶ آذر ۱۳۹۱ | ۰۳:۰۲ کد : ۱۵۴ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۹۱۵
برگزاری کارگاه "معیارهای پایان نامه نویسی" در سیزدهمین جشنواره هفته پژوهش

کارگاه معیارهای پایان نامه نویسی با مساعدت­ها و حمایت های ریاست محترم دانشگاه و همت و تلاش دفتر مطالعات و تحقیقات دانشجویی- حوزه معاونت پژوهشی و فناوری در روز یکشنبه 26 آذر ماه سال جاری همزمان با سیزدهمین جشنواره هفته پژوهش از ساعت 13 تا 30/16 در سالن کنفرانس دانشگاه امام صادق(ع)- پردیس خواهران برگزار شد.
در این کارگاه آقای دکتر احمد پاکتچی، عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام به مباحثی چون هدف پایان نامه نویسی، ارزش تعلیمی پایان نامه ها، مسئولیت ها و نقش های استاد راهنما در نگارش پایان نامه، برنامه های مشترک دانشجو و استاد راهنما، توجه به تفاوت های بین پایان نامه ها، ویژگی های سوال های تحقیق در پایان نامه و تناسب سوالها با دیگر ارکان تحقیق پرداخت.
ایشان هدف از پایان نامه نویسی را «توانا ساختن دانشجویان برای انجام پژوهش های مستقل درباره موضوع مورد توافق و مربوط به برنامه درسی آنها معرفی کرد و افزود «لازم است همیشه در نظر داشته باشیم که راهنمایی پایان نامه نوعی تدریس است، اما نه تدریس نظری بلکه تدریسی عملی و کاربردی.»
در بخشی از این نشست که به تبیین وظایف استاد راهنما اختصاص داشت، دکتر پاکتچی اذعان داشت «هدف مشترک در نگارش پایان نامه، تولید دانش است و نه انتقال آن و هدف مدرِّس، برانگیختن خلاقیت دانشجو و نه وادار کردن او به پیروی است. لذا لازم است کمک استاد راهنما، در حد کلی باشد و نه جزئی. به عبارتی یاری رساندن به دانشجو، روش شناختی باشد نه درگیری عملی؛ آموزش ماهیگیری و نه
دادن ماهی.»
این کارگاه با حضور گرم اساتید هیأ‌ت علمی، اعضاء تربیت محقق، کارشناسان پژوهشی و جمعی از دانشجویان با پرسش و پاسخ خاتمه یافت.


نظر شما :