برگزاری نشست تخصصی "موضوع شناسی احکام فقهی" در سیزدهمین جشنواره هفته پژوهش

۲۶ دی ۱۳۹۱ | ۰۳:۰۲ کد : ۱۵۳ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۷۶۱
برگزاری نشست تخصصی "موضوع شناسی احکام فقهی" در سیزدهمین جشنواره هفته پژوهش

نشست تخصصی موضوع شناسی احکام فقهی در روز سه شنبه 28 آذر ماه 91 همزمان با سیزدهمین جشنواره هفته پژوهش با حضور حجه الاسلام فلاح زاده از ساعت 13- 30/11 در مصلای پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.
ایشان در این نشست به لزوم توجه به مسائل روز در پاسخگویی به سوالات فقهی افراد جامعه اشاره نمود و گفت: آنچه که در شریعت مقدس اسلام در باب احکام فقهی در تغییر و تبدل مطرح است، تبدل در حکم نیست بلکه تبدل در موضوع است. موضوع احکام شرعی افعال اختیاری مکلفان است که به تناسب شرایط زمان و مکان و در اعصار گوناگون تغییر و زمینه های جدید در مقابل انسان گشوده می شود. بنابراین بحث موضوع شناسی از جمله ی اهم مباحثی است که امروز باید به آن پرداخته شود.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: کسانی که به احکام این اشکال را وارد می کنند که "دین اسلام، دین شیر و شن و شتر است نه دین رایانه و ماهواره و تکنولوژی" به انعطاف پذیری فقه توجه نمی کنند که می تواند احکام را در صورت تبدل موضوعات با استنباط مجتهد و فقیه با آنها تطبیق دهند.
این نشست علمی ویژه  کلیه انجمن های علمی دانشجویی بود و با استقبال بسیار خوب دانشجویان مواجه شد.
در خاتمه نیز به سوالات دانشجویان پاسخ داده شد و  نماز جماعت ظهر به امامت حجه الاسلام فلاح زاده در نمازخانه دانشگاه برگزار شد.
لازم به ذکر است ادامه این مباحث  در جلسه بعدی در تاریخ 16 دی ماه 91 برگزار خواهد شد.

برگزاری سیزدهمین جشنواره پژوهشی تقدیر از آثار پژوهشی برتر
سیزدهمین جشنواره پژوهشی تقدیر از آثار پژوهشی برتر با حضور صاحبنظران، اساتید و دانشجویان در تاریخ 27/9/91 در دانشگاه امام صادق علیه السلام پردیس خواهران برگزار شد.
پژوهش­های علمی، بنیاد تولید علم است و قدر نهادن به پژوهش و تشویق پژوهشگران همواره مورد توجه مسئولین محترم دانشگاه به ویژه معاونت پژوهشی و فناوری بوده است. بدین منظور، سیزدهمین جشنواره تقدیر از آثار پژوهشی برتر با هدف معرفی و شناسایی دستاوردهای علمی و پژوهشی اعضای هیات علمی و اساتید، ارائه توانمندی­های علمی محققان و معرفی و شناسایی ظرفیت­های پژوهشی دانشجویان در روز دوشنبه 27/9/91 از ساعت 13 الی 30/16 برگزار شد. در این مراسم حضرت آیت­الله مهدوی کنی- رئیس مجلس خبرگان و رئیس دانشگاه– ریاست محترم دانشگاه پردیس خواهران، مسئولان کشوری، معاونان وزارت ارشاد، رؤسا و معاونان دانشگاه­های علامه طباطبایی، الزهرا، دارالحکمه، دارالحدیث، مذاهب اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، اعضای هیات علمی، اساتید، دانش­آموختگان و دانشجویان حضور داشتند.

در ابتدای مراسم پس از قرائت قرآن کریم و اجرای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، نشستی علمی با عنوان"‌نو اندیشی در مدیریت تعلیم و تربیت"‌ تشکیل شد. سپس دکتر فائزه عظیم زاده اردبیلی، معاون پژوهشی و فناوری، ضمن عرض خیرمقدم به میهمانان حاضر، به اختصار به آثار پژوهشی ارائه شده به سیزدهمین جشنواره اشاره کرد که نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. در این جشنواره، آثار پژوهشی (اعم از کتاب،‌ مقاله،‌ پایان­نامه، تحقیقات دانشجویی،‌ آثار الکترونیکی) در سه مقطع دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی رقابت داشتند.

در خاتمه مراسم، حضرت آیت­الله مهدوی کنی، ریاست محترم دانشگاه پردیس خواهران،‌ معاون پژوهشی و فناری،‌ معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی و مدیر کل پژوهش به برگزیدگان آثار پژوهشی جوایزی اهداء کردند و از آنها تقدیر به عمل آوردند.
برای مشاهده برگزیده شدگان سیزدهمین جشنواره تقدیر از آثار پژوهشی برتر اینجا کلیک کنید.


نظر شما :